18.05.2021

Бахмутський НВК: заручники ремонту

Герой вже кількох наших розслідувань, мер Бахмуту Алексій Рева, став лауреатом Національної програми «Людина року-2020». Долучаємося до вітань мера з 30-річним стажем та даруємо розслідування про те, як у Бахмуті відвалилася стіна від недоремонтованої школи у центрі міста, та хто у цьому винний.

Першого вересня 2017-го року ані учні, ані вчителі навчально-виховного комплексу №11, що у Бахмуті, навіть не підозрювали, що вже найближчим часом і щонайменше на 4 роки багатьом з них  доведеться відвідувати попри власну волю інші навчальні заклади чи навчатися в умовах затяжного ремонту. А присутній на святі першого дзвоника мер Олексій Рева не зміг би й припустити, що через ситуацію у закладі йому доведеться звертатися до Генерального прокурора.

 

Саме восени 2017-го мали розпочати та до кінця того ж року завершити реконструкцію одного з найстаріших у Бахмуті навчального закладу. Але ремонт перетворився на довгобуд. А цієї весни від школи взагалі відвалилася та впала стіна, що викликало значний резонанс як у ЗМІ, так і серед мешканців Бахмуту. На щастя, ніхто не постраждав.

Як весь цей час відбувається навчальний та робочий процес для понад 1000 учнів та 80 вчителів? Чому підрядник, що працює з найвищими державними установами, «забив» на бахмутську школу? Що робила місцева влада для прискорення робіт та задля збереження іміджу Бахмута як одного з лідерів за реалізацією інфраструктурних проектів Донеччини. Про все це – прямо зараз.

 

Сама реконструкція розташованої у центрі Бахмуту школи стала можливою завдяки участі Управління освіти у Надзвичайній кредитній програмі з відновлення України Європейського інвестиційного банку. 

 

Після схвалення поданої заявки, оголошується тендер на виконання реконструкції.  Дивно, що змагатися за такий ласий підряд у майже 35 млн вийшли лише 2 фірми. Та й змагання, власне, ніякого не було: під час трьох раундів аукціону жоден з учасників не знизив початкової пропозиції.    

 

Отже, перемагає фірма «Центробуд». На довгий час ця назва стане вироком для 11 школи Бахмута. А сама фірма вочевидь має настільки круті зв’язки, про які скажемо трохи згодом, що може просто ігнорити самого очільника Бахмута, теж доволі не просту людину.

 

Отже, влітку 2018-го підрядник отримує аванс у 10,5 млн (30%
від загальної вартості проекту) та розпочинає роботи. А вже восени того ж року освітяни почали бити на сполох: щойно замінений дах над актовою залою став протікати після дощу. У той же час з’ясовується, що у порушення договору роботи виконує не сам підрядник, а найнятий ним субпідрядник. Кримінальне провадження розпочинає Бахмутська поліція, яка підозрює посадових осіб обох фірм у службовій недбалості. 

 

І замовник реконструкції, відділ освіти, і місцева влада Бахмуту починають розуміти, що ситуація стає патовою.

 

Марина Юхно начальник управління економічного розвитку Бахмутської міськради

 

Бахмутський відділ освіти неодноразово звертається до підрядника з вимогою дотримуватися графіку робіт та усувати недоліки. Також замовник відмовляється приймати акти виконаних робіт, посилаючись на неналежну якість та не закінченість цих робіт.

 

Ба більше – через неналежне виконання договору управління освіти стягує банківську гарантію у сумі майже мільйон 800 тис. Підрядник намагався повернути гроші через суд, але у першій інстанції програє, зараз справа на апеляції.

 

Ну а розірванню договору з фірмою «Центробуд» передувала ще одна подія – звернення мера Бахмута до генерального прокурора влітку 2019-го – коли стало зрозуміло, що і в черговий навчальний рік 11 школа увійде у стані недобудованого безладу. 

 

А тепер час привідкрити завісу – що ж це за фірма «Центробуд», що перетворила на довгобуд одну з найбільших шкіл Бахмуту, створила неабиякі незручності для учнів та вчителів, ігнорувала численні звернення управління освіти, міської влади та самого Олексія Реви?

 

ТОВ «Центробуд» створено у Києві 20 років тому. Має у власності 20 транспортних засобів, від вантажівок до люксових авто. Також є власником 66 об’єктів нерухомості, з яких 64 – це квартири у Києво-Святошинському районі, фактично – ціла багатоповерхівка. 

 

«Центробуд» отримує бюджетні замовлення від вельми солідних структур:

  • від Національної енергетичної компанії «Укренерго» – на понад 220 млн
  • від Державної прикордонної служби – понад 20 млн
  • від Управління адміністративних будинків Кабінету Міністрів – 13 млн
  • стільки ж – від Держпідприємства, що обслуговує іноземні представництва.

 

Ще одного контрагента фірми «Центробуд» знайти у відкритому доступі не так просто. Це – одна з українських спецслужб. 

 

Вочевидь, маючи таких солідних замовників, реконструкція Бахмутської школи стала «Центробуду» чомусь не цікавою.

 

Ну а як же надалі складалася доля 11 НВК Бахмуту? Управління освіти замовляє коригування проектної документації та восени 2020 проводить новий тендер, вартість якого на 17 млн вища за попередній – вже 51 мільйон.

 

Наталя Дроздова начальник Управління освіти Бахмутської міськради

 

Справді, сьогодні реконструкція відбувається доволі жвавими темпами. Освітяни сподіваються, що роботи будуть завершені у визначені строки – до кінця жовтня поточного року. 

 

Але вже під час реконструкції було отримано експертний звіт про аварійний стан старої прибудови з санвузлами, який запланували повністю знести та побудувати заново. Зрештою ще до демонтажу стіна прибудови рухнула самостійно.

 

Дану прибудову також планується відновити у процесі реконструкції навчального закладу.

 

Ну а як же не заплановано довга рекострукція вплинула на навчальний процес? З 1000 учнів 700 дітей продовжують весь цей час навчатися у 11 НВК, а близько 300 – переведено до інших закладів.

 

Олена Лавренко директор НВК №11

 

І на останок. Бахмут – один з лідерів з залучення коштів на інфраструктурні проекти серед громад Донеччини. Чи не вплине скандальна реконструкція на імідж міста та подальшу співпрацю з інвесторами?

 

Починаючи з 2015 року на реалізацію інфраструктурних проектів у Бахмуті залучили 2,5 млрд гривень як вітчизняних, так і закордонних інвестицій. Це у 5 разів більше, ніж бюджет Бахмутської громади на поточний рік.

  • Twitter
  • Facebook