15.07.2019

Будівельний клАндайк друзів

Кожне місто має свої візитівки – місця, що визначають унікальність та автентичність населених пунктів. У Дружківці це площа Соборна. Але з легкої руки екс-мера та його оточення, що невпинно позиціонував себе міцним господарником, цей архітектурний комплекс за останні два роки перетворився на символ безладу, постійних незручностей для місцевих мешканців, пішоходів, водіїв, не кажучи вже про людей з обмеженими можливостями. А ще – об’єктом постійного та невпинного піару однієї людини.

Рожеві мрії очільника

Ще навесні 2017 року тодішній мер Дружківки Валерій Гнатенко презентував грандіозний проект реконструкції площі. Він демонстрував місцевим журналістам слайди, на яких знайомі кожному городянину місця були змінені до невпізнаваності. При цьому усі роботи, як обіцяв тоді очільник міста, мали бути проведені за якихось чотири місяці.
Натомість роботи за кошти обласного бюджету розпочалися на початку зими 2017 року. Що викликало неабиякий подив мало не усіх городян. Але не міського голови.

Лихо на голови містян

Проте ані до дня перемоги, ані до кінця 2018 року, ані до середини літа 2019-го роботи так і не були завершені.
Першим випробуванням для мешканців прилеглих будинків стала відсутність води.
Але це був тільки початок. Далі, посеред зими, працівники підрядної організації почали хаотично перекопувати площу. Рови, глибиною до п’яти метрів, з’являлися і упритул до житлових будинків.
Тоді з шокуючою заявою виступив один з високопосадовців дружківського виконкому. Виявляється, «в водоканале по различным причинам отсутствует достоверная информация о пролегающих в этом районе сетях».

Яким же чином готувалася проектна документація на мега-реконструкцію? Якщо навіть не були відомі схеми прокладання мереж?
А вже навесні 2018 року роботи на перекопаній площі були вперше призупинені. І саме через відсутність скоригованої проектної документації.

Проте відновлення реконструкції не стільки обнадіяло городян, скільки викликало обурення. Коли підрядники почали вирізати цілком здорові дерева, що служили захистом від літньої спеки, люди повстали на їх захист.
Варто відзначити – частину лип мешканцям міста вдалося відстояти. А на місці знищених, замість обіцяних мером екзотичних для Дружківки сакур, висадили кипариси та вічнозелені кущі, окремі з яких самі не пережили спеку.

Можновладці та їх «любі друзі»

В інтерв’ю журналістам Валерій Сергійович розповідав, що серед багатьох претендентів тендер з реконструкції площі виграло підприємство з Костянтинівки «Оквін-5». Але насправді, не було ніяких «багатьох претендентів». На конкурс за ласий шматок у три з половиною десятки мільйонів вийшли чомусь лише два підприємства, та й ті костянтинівські. І з вельми специфічною історією.

Перший учасник – КП «СЄЗ» – фігурант кримінальних проваджень щодо розтрати коштів та один з улюблених підрядників костянтинівських очільників. Директор – Сергій Гонтаренко.

Інший учасник – фірма «Оквін-5». Це фаворит колишнього обласного керівництва, що отримав бюджетних замовлень на понад півмільярда гривень. У Костянтинівці «Оквін» ремонтував очисні, після запуску яких виявлено недоліки, а у Дружківці – опорну 17 школу. Та наремонтував на кримінальне провадження від НАБУ за підозрою у розкраданні 4 млн грн. Провадження було розпочате за нашою заявою.

А вже у 2019 році той же «Оквін» отримує черговий підряд на ремонт покрівлі нібито капітально відремонтованої опорної школи Дружківки.
Але і це ще не все. Як показало наше розслідування, фактично керує «Оквіном» – той самий Сергій Гонтаренко.

А тепер повертаємось до мега-проекту «Реконструкція площі Соборної».
Перебіг тендерного аукціону показує, що його результати визначено заздалегідь. У трьох раундах жоден з учасників не знижує ціни і дружківська площа дістається «Оквін-5».
А пан Гонтаренко не соромиться з’являтися на дружківській площі у компанії мера Дружківки та колишнього губернатора Жебрівського.
Губернатор у свою чергу не скупиться на компліменти. Операцію з розподілу бюджетних мільйонів серед своїх проведено блискуче.

А що стосується, обіцяного фонтану, то й тут вийшла халепа. Виявляється, субпідрядником з будівництва диво-фонтану стало костянтинівське підприємство «Моноліт». У себе в Костянтинівці воно ще у 2013-му отримало понад 3 млн на будівництво фонтану біля палацу культури. У результаті головну площу міста перекопали, але фонтану городяни не побачили й досі.
А пан Гонтаренко зі своїм «Оквіном» вляпався у нову кримінальну халепу. Головне управління Держпраці виявило на підприємстві численні порушення трудового законодавства та наклало штрафів на 5,5 млн грн.

А Дружківська поліція проводить розслідування кримінальної справи за фактом розкрадання майна службовими особами «Оквіну» при реконструкції Соборної площі. Але розслідує дуже дивно. Наприклад, клопотання про доступ до документації фірми підготовлено наче навмисно настільки недбало, що суддя просто не може його задовольнити. Та й не дивно, адже офіцер поліції, що веде економічний блок слідства – хто би ви думали – правильно, сестра дружини міського екс-голови. Того самого, який не міг нахвалитися підрядником, якому віддали головну площу Дружківки.

І хоча наприкінці літа 2019 року площу Соборну дуже поспішали довести до ладу перед вересневим святкуванням дня міста, обіцяний фонтан так і не з’явився, а частина будівельних робіт ще й досі не завершена. Тож питань до цієї справи більше, ніж відповідей…

  • Twitter
  • Facebook