02.02.2021

Чому сироти відмовляються від «золотих» квартир?

А ви давно робили ремонт у квартирі?

Можете уявити, що ремонт однокімнатної квартири, з використанням найдешевших матеріалів, вийде у 190 тисяч гривень? Фантастика? Але саме стільки коштують ремонти, які замовляє влада Дружківки.

Але найбільший цинізм у тому, що такі «ремонтні оборудки» прокручують з квартирами для дітей-сиріт.

Мешканець Дружківки Олександр перебував на квартирному обліку як дитина-сирота. У 19 років хлопець отримує довгоочікувану звістку: міська рада виділяє йому відремонтовану однокімнатну квартиру. Але на зміну радості від власного житла прийшли здивування та розпач: квартира виявилася не придатною для життя.

Олександр, пільговик 

Света нет, отопление есть, но такое себе, еле-еле…  Нет газового стояка, не на чем себе еду приготовить. Долги есть, узнавал, когда делал лицевые счета. Здесь прописан человек неизвестный мне. Долг по газу около 4 тис.

Але не тільки відсутність світла, газу та наявність боргів – недоліки цієї квартири. Ви можете уявити, що цей капітальний ремонт цієї однокімнатної квартири може коштувати міському бюджету… майже 192 тис грн? Саме стільки було сплачено ФОПу за проведені роботи.

Отже, що саме та за скільки було зроблено?

Під час ремонту цієї однокімнатної квартири було витрачено з бюджету та сплачено підряднику: 116 тис на придбання матеріалів та 44 тис працівникам за роботу. Демонтаж та встановлення вікон вийшли у 28,5 тис, штукатурка стін та поклейка шпалер – 29 тис, електромонтажні роботи – 20, а сантехнічні – аж 50 тис. 

Вартість використаних матеріалів викликає не менше запитань: водонагрівач одного з найдешевших брендів придбано за 5 600 (у інтернет-магазині такий 2,9 тис разом з доставкою), лінолеум коштує 390грн/м2 (у інтернеті такої якості покриття – до 100 грн). Така ж різниця – по багатьох іншим товарах, використаних під час ремонту.

Не тільки суми з актів виконаних робіт викликають здивування. Цікаво й те, що на вторинному ринку Дружківки продаються квартири, значно дешевші за вартість проведеного ремонту. Ось така саме квартира, на тому ж 4 поверсі, того ж району заводу газової апаратури коштує… на 100 000 гривень дешевше за вартість ремонту у квартирі, наданої Олександру. І це – без торгу.

Але і це ще не все. Відповідно до Закону, сироти по досягненні 18 років мають право вибору: або квартира від влади, або грошова компенсація на придбання житла, яке самостійно обирає молода людина. У Дружківці її сума становить 345 тис грн. І про це право зобов’язані інформувати представники влади.

Натомість Олександру вибору не надавали, каже хлопець.

Олександр, пільговик 

Когда я стоял на учете на получение этой квартиры никто мне не сообщил о том, что я имею право на денежную компенсацию…

У підсумку Олександр відмовився від наданої квартири, відновився на квартирному обліку, та сподівається все-таки отримати грошову компенсацію.

Інша Дружківська сирота та квартира, яку їй надала дружківська влада, стали відомими на усю країну.

Ключі від квартири Аліні Колонцовій урочисто вручив восени на День міста колишній мер Дружківки, а нині народний депутат Валерій Гнатенко. Утім, потрапити до житла, відремонтованого коштом міського бюджету, Аліна змогла лише через півтора місяця. Та була вражена. Квартира площею близько 20 квадратів була відремонтована за 198 тис грн, але при цьому має аварійний балкон, на який  міський голова Володимир Григоренко виходити не рекомендує.

Отже, з чого складався «люксовий» ремонт однокімнатної квартири у 192,5 000?

Як і у попередній квартирі, по вул.Правди, 116 тис пішло на придбання матеріалів, а 44 тис – на зарплату працівникам, що робили ремонт. Аналогічною є вартість проведених робіт. Найдешевший вид робіт – поклейка шпалер на стелі – лише 11 тис, а найдорожчий – сантехнічні роботи, 50 тис грн. 

Аліна, як і наш перший герой Олександр, повернула ключі від наданої дружківською владою квартири, відновилася на обліку та сподівається отримати грошову компенсацію, щоби придбати квартиру, яку сама обере.

Забезпечення житлом дітей-сиріт у Дружківці, як і інших містах, здійснюється двома шляхами:

  • коштом міського бюджету, коли місцева влада ремонтує наявні у комунальній власності квартири та передає їх сиротам та особам з числа дітей-сиріт, що перебувають на обліку;

  • за рахунок державної субвенції, яку розподіляє спеціальна комісія при облдержадміністрації. Комісія отримує заявки з усіх громад області, та формує список осіб, яким виділяються кошти на придбання житла. При цьому пільговики самі можуть знаходити житло, що перебуває у продажу, та отримувати гроші на його купівлю.

Впродовж двох останніх років від дружківської влади було відремонтовано та  розподілено 8 квартир: по 4 у 2019 и 2020 роках. Які ж фірми отримували бюджетні підряди місцевої влади на ремонт квартир? У 19-му ремонт житла міська рада поза конкурсами замовляла фірмі «Профіт-Буд». Вона пов’язана з депутатом Дружківської міськради, колишнім головою бюджетної комісії Віталієм Підопригорою.

Адже її власник – одночасно директор фірм пана Підопригори. А вже наступного року усіма ремонтами «сирітських квартир» займався ФОП Ярослав Князєв. З 2019 року підприємець раптово почав отримувати позаконкурсні підряди від Дружківської влади на дуже різні види робіт. Цей ФОП може мати ознаки фіктивності, а базується у тій же будівлі, що й магазин Магніт. Де й закуповує матеріали для ремонтів за цінами, завищеними до 20%.

У новому, 2021 році, місцева програма з забезпечення житлом сиріт ще не ухвалена, проте у комунальній власності є вільні квартири.

Вікторія Ягупець, головний спеціаліст відділу комунальної власності УЖКГ Дружківської міськради

Вільні квартири є, їх не багато. … Створюються службою у справах дітей.

За цей же період, 2 останні роки, 6 дітей-сиріт отримали грошову субвенцію з державного бюджету на придбання житла. Усі – 2019 року. У 2020 – жоден дружківський пільговик не отримав грошової компенсації. Натомість обласною комісією у минулому році було розподілено 45 млн гривень серед населених пунктів Донеччини для будівництва та придбання житла. Лише одному пільговику Дружківки були виділені кошти у сумі 420 тис грн на придбання квартири, але на той час він перебував за межами країни, тож дружківський виконком повернув гроші.

Наталія Слесаренко, заступник Дружківського міського голови 

Ми розглянули квартирну чергу, яка складалася з осіб до 23 років і надали повністю квартирну чергу яка в нас є в місті по всім цим особам. А як там далі область засідала, розглядала, затверджувала загальнообласну квартирну чергу я тут прокоментувати не можу.

Загалом у Дружківці на квартирній черзі перебувають 720 людей. Серед них – на позачерговому обліку – 38 осіб, а це і є сироти та особи з числа дітей-сиріт.

  • Twitter
  • Facebook