05.08.2020

COVID-19 Донеччина. Ціна захисту

Мабуть кожен вже чув: «коронавірус вигадали влада разом з виробниками медичного обладнання та фармкомпаніями, щоб розпиляти бюджети», або:  «від туберкульозу помирає у рази більше людей, чому про це ніхто не каже на кожному телеканал?і».

Авжеж ми вирішили перевірити – перегорнули усі тендери по COVID-19, поставили ну дуже незручні питання і навіть відвідали хворого у лікарні. І все, що ми накопали та з’ясували, – у нашому відео розслідуванні.

З березня 2020 року жителі Донеччини, як і всієї країни, зіштовхнулися з новими реаліями – поширенням захворювання на коронавірус.

Офіційно перший випадок COVID-19 у Донецькій області було зафіксовано 19 березня.

6 квітня – перша смерть від респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом.  А наступного дня стало відомо про перший випадок одужання.

Станом на вихід сюжету, за офіційною статистикою в Донецькій області вже понад 900 підтверджених випадків, (з яких понад 130 у медпрацівників), одужало майже 700  людей, померло 12.

Навіть сьогодні люди по різному сприймають небезпеку коронавірусу. Та краще про загрозу і наслідки хвороби почути із перших вуст від пацієнта Інфекційної лікарні Мирнограду, з яким нам вдалося поспілкуватися:

Пацієнт КНП «Інфекційна лікарня м. Мирноград»

Думал, что не выживу, честно… Очень никому не советую сталкиваться с этим

Чи була Донецька область готова до пандемії на початку запровадження карантину? Чи встигла влада використати дорогоцінний час, щоб оснастити лікарні засобами індивідуального захисту та обладнанням та чи ефективно було витрачено майже сотню мільйонів гривень?

Наявність-потреба на початку квітня та зараз

Першою чергою було вирішено зробити 13 лікарень області. Але по факту лише у п’яти з них знаходилися пацієнти із підозрою та хворі на ковід. Це Багатопрофільна лікарня у Бахмуті, дві обласні інфекційні лікарні в Костянтинівці та Мирнограді та два заклади Маріуполя. Їхні  лікарі прийняли удар пандемії на себе та тримають його зараз.

Ще на початку квітня ми розповідали, що у двох інфекційних лікарнях не вистачало як обладнання, так і засобів індивідального захисту.

Коли ситуація була ускладнена дефіцитом у лікарнях та було зафіксовано перший летальний випадок в Донецькій області, на прес-брифінгах обласна влада розповідала, що ситуація стабільна. Та була ще одна неочевидна проблема, з якою зіткнулася медична система на початку карантину.

Володимир Колесник – Директор департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА

В апреле была ситуация, были деньги – не могли купить… Когда нам по первым поставкам ИВЛ сказали, что в апреле не будет – у нас были очень неприятные ощущения

Засоби індивідуального захисту

В умовах поширення вірусу, повідомлень про перших загиблих, пріоритетом стало забезпечення лікарів засобами індивідуального захисту (ЗІЗами).

Тому викликало питання, чому у розпал дефіциту в квітні обласне комунальне підприємство «Фармація» закупило мільйон масок по 12 грн та роздала більше половини саме силовим структурам та структурним підрозділам Донецької ОДА. Натомість медичним закладам не дісталося жодної маски.

Придбання та розподіл масок було здійснено за рішенням обласної комісії з надзвичайних ситуацій, пояснює очільник департаменту охорони здоров’я.

Володимир Колесник – Директор департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА

Придбання та розподіл мільйона масок до рішення обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій

Больницы уже были обеспечены за счет поставок от спонсоров и благотворителей. Всех предупреждали, приоритет – медицина, если она обеспечена, то можем идти дальше. 

Водночас, з початку пандемії 48 лікарень Донецької області витратили майже 15 млн грн на засоби індивідуального захисту.

Олександр Педенко – заступник начальника управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА

Эти вещи постоянно   поступают, создан резерв. За счет гуманитарной помощи постоянно это контролируем и готовы оперативно направлять СИЗы.

Оксана Нерушева – лікар-інфекціоніст КНП «Інфекційна лікарня м. Костянтинівка»

Обеспечены в полном объеме, на 2-3 месяца – обеспечены на 100%. Эта ситуация на конвейере. Вот вчера чехи привозили.

Катерина Вишневська – директор КНП «Інфекційна лікарня м. Мирноград»

СИЗы есть. Мы готовы и продолжаем бороться

Обладнання для лікарень

Загроза різкого зростання кількості  хворих на COVID-19 загострила проблему технічного оснащення лікарень.

Якщо на ЗІЗи лікарні витратили майже 15 млн  млн грн, то на закупку обладнання вже понад 56 млн грн.

Додатково Департамент охорони здоров’я Донецької ОДА витратив понад 25 мільйонів власних коштів. Пішли вони на ШВЛи, монітори пацієнта, кисневі концентратори, шприцеві насоси, пульсометри та інше обладнання.

Але левова частка обладнання надійшла не на лікарні першої лінії, а на заклади другої та третьої черг реагування. Виникає доречне питання – чому саме так здійснювали розподіл?

Обладнання отримали як лікарні першої черги реагування так і лікарні інших міст області.

Володимир Колесник – Директор департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА

Когда мы разговаривали по поставкам ШВЛ, мы исходили из того, что на аппаратуре должны работать спецы. Первые поставки были на инфекционки по 1-2 штуке, остальное пошло в больницы, где есть есть кадры. Если бы мы пошли по итальянскому сценарию, то пришлось бы задействовать все больницы.

Лікування COVID-19

Пацієнт КНП «Інфекційна лікарня м. Мирноград»

У меня никто ничего не просил, никто не требовал. Кормят вот даже

Оксана Нерушева – лікар-інфекціоніст КНП «Інфекційна лікарня м. Костянтинівка»

Получаем лекарства. Сейчас пациентам нет необходимости самостоятельно тратить деньги на лечение. Антибиотики есть, растворы есть, основные группы препаратов есть.

Катерина Вишневська – директор КНП «Інфекційна лікарня м. Мирноград»

Сам курс лечения стоит 1500-2000 грн в день. На данный момент у нас есть месячный запас по медикаментам.

Володимир Колесник – Директор департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА

Но нужно понимать… Часто на ковид болеют люди с сопутствующими заболеваниями, которые не покрываются пакетом на лечение ковида.

Для забезпечення лікарень медикаментами було витрачено понад 12 млн грн.

Та чи дійсно Донеччина готова до всього?

Наразі дія адаптивного карантину учергове продовжена. Регіони країни поділені на чотири види карантинних зон за рівнем епідеміологічної небезпеки: зелений, жовтий, помаранчевий та червоний.

На початку серпня Донецька область віднесена до зеленої зони. Це значить, що перебувати у громадських будівлях необхідно у масках або респіраторах, кінотеатри мають заповнюватися наполовину, а перевозити пасажирів можна лише за кількістю сидячих місць.

Статистика говорить, що станом на сьогодні лікарні забезпечені як ЗІЗами, так і обладнанням. Але восени ситуація з захворюваністю можете кардинально змінитися.

Володимир Колесник – Директор департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА

Я очень боюсь ноября-декабря, потому что коронавирус не уйдет, а сезонные болезни придут в свою волну. Это будет реальная проблема для всей системы. Поэтому мы не ослабеваем, закупаемся, запасы создаем. Мы прекрасно понимаем, что в октябре снова случится дефицит, проводим мероприятия, чтобы зиму хорошо пройти. 

Отже, ситуація із захворюваністю буде залежати не тільки від оснащення лікарень та готовності медичних працівників, але й від пильності та відповідального ставлення кожного з нас.

  • Twitter
  • Facebook