23.05.2020

Діряві дахи Дружківки

Занедбаний житловий фонд та головний біль дружківчан з цього приводу – клопіт власників квартир цих будинків. Здається саме так сприймає влада відносно нове законодавство про багатоквартирні будинки, яке скасувало ЖЕКи та зняло з балансу міста житлові будівлі.  Немає на балансі – немає і відповідальності. І обнулені десятиріччям в нікуди сплачені комунальні платежі, з сум яких ніхто так і не зробив ремонтів. Це вже в минулому, давайте розберемося що у сьогоденні.

Переважну більшість багатоповерхівок Дружківки – а це близько трьох сотень будинків – обслуговує комунальне підприємство Дружківської міськради «Комсервіс».  Чи виконує обслуговуюча компанія весь перелік робіт, передбачений договорами з мешканцями, якою є якість цих робіт та як самі городяни оцінюють роботу двірників, слюсарів та іншого персоналу ЖЕКів?

Рівно два роки тому ми ретельно розібрали роботу комунального підприємства та зробили моніторингове відео, у якому ризикнули перейменувати «Комсервіс» на «Комхаос».

Враховуючи актуальність даної теми, ми вирішили повернутися до неї знову.

Ми запросили та отримали від – «Комсервісу» акти виконаних робіт за минулий рік, інші документи.

І вже з’ясувалось багато чого цікавого.

Цього разу взяти, напевно, найактуальніший аспект роботи комунального підприємства – той, що здатен зіпсувати життя мешканцям верхніх поверхів особливо навесні – ремонт дахів, що протікають, ну, або його відсутність.

Проаналізувавши об’єми разом з представниками «Комсервісу» відправилися на місце події – тобто ремонту кровель.

Космонавтів, 51 – найбільша за кількістю квартир 9-поверхівка міста. Рекордна сума нарахованої квартплати за минулий рік – 661 тисяча гривень. Найбільша з-поміж багатоповерхівок і сума сплаченої за рік квартплати – 581 тисяча гривень. У вересні минулого року, за даними «Комсервісу», тут відремонтували 280 квадратних метрів кровлі.

Справді, основна частина даху будинку покрита відносно свіжим рубероїдом.

Отже, чи можна розслабитися мешканцям будинку, а особливо верхніх поверхів, та не турбуватися щодо можливого підтоплення квартир, особливо після сильних опадів?

На жаль, наші експерти не змогли дати стверджувальної відповіді.

І ось чому.

Під час ремонту кровлі не здійснена ціла низка обов’язкових робіт:

 – не проведено закріплення верхньої кромки рубероїду у місцях з’єднання з парапетами

– ремонт покрівлі у місцях з’єднання з парапетами мав здійснюватися не в один, а у два шари

– у два та більше шарів рубероїдного ковра за правилами необхідно ремонтувати водозбірну частину покрівлі, з демонтажем старого покриття

– відсутня обов’язкова промазка бітумною мастикою шовів у місцях з’єднання з парапетами та вентиляційними каналами

– приклеювання рубероїду вогневим методом виконано неякісно.

На жаль, подібний стиль ремонтів проявляється не тільки на цій, але й на інших багатоповерхівках міста.

А усі ці недоліки свідчать про те – що вже скоро знадобиться черговий ремонт.

Але не тільки грубе порушення правил проведення ремонтних робіт допускають працівники «Комсервісу».

Аналіз актів виконаних робіт показує, що працівники комунального підприємства завищують об’єми ремонтів.

Як це відбувається?

Під час ремонту покрівлі рубероїдом край одного рулону накладається на інший на 10 сантиметрів. Так ось загальний обсяг ремонту комунальники показують разом з нахльостом. Виходить більше, ніж зроблено по факту.

Наприклад, рік тому, у травні 2019-го, «Комсервіс» відзвітував про ремонт 760 квадратних метрів покрівлі.

А фактично було замінено лише 660 квадратів. І так – кожного місяця, по кожному будинку.

Але це – лише статистика.

Аби отримати інформацію з перших вуст, від мешканців Дружківки, про ситуацію з покрівлями та про їх досвід взаємодії з «Комсервісом», ми звернулися до городян через соціальну мережу.

І тут – понеслося.

Понад 60 коментарів, мало не усі райони Дружківки, а також Олексієво-Дружківки.  Люди не тльки писали свої адреси, але й надсилали фото наслідків підтоплення квартир.

У кожного з мешканців – різні тривалість та наслідки підтоплення житла через дахи, що протікають, різний досвід спілкування з представниками Комсервісу та різні перспективи вирішення проблеми.

Будинок в Олексієво-Дружківці по вул. Сєдова, 1 – приклад того, що від дірявих дахів можуть потерпати мешканці не тільки верхніх поверхів.

Квартира Оксани Грузін – на 4 поверсі. Проблеми з покрівлею почалися п’ять років тому, каже пані Оксана.

Оксана Грузін, мешканка будинку по Сєдова, 1

«У меня постоянная сырость, обои полностью оборвались из-за того, что течет вода, подставляем неоднократно при сильном дожде миски»

Але основну кількість опадів приймає на себе квартира на п’ятому поверсі. У ній вже ніхто не живе, і через постійні підтоплення вона опинилося у аварийному стані.

Оксана Грузін, мешканка будинку по Сєдова, 1

«После сильных дождей замкнуло проводку, начали обрушаться балки перекрытия»

На численні звернення до «Комсервісу» пані Оксана отримувала одну й ту саму відповідь: ремонту не буде, оскільки мешканці будинку мають заборгованість. Справді, за минулий рік комунальники недоотримали від мешканців цього будинку понад 14 тис грн.

Може, у Дружківці, до того ж у центрі міста, ситуація з ремонтом покрівель менш критична?

Зовсім ні. Від води зі стель потерпають як відносно нові дев’ятиповерхівки, так і будинки, які вже скоро відзначатимуть своє сторіччя.

Багатоповерхівка у центрі міста по вул Косарева, 6. Після безрезультатних звернень до виконкому та «Комсервісу» впродовж останнього року, одразу декілька мешканців будинку звернулися до нас.

Малєєва Тетяна та Якуніна Катерина, мешканки будинку по Косарева, 6

«Неоднократно обращались в «Комсервис» – у нас протекает крыша до восьмого этажа, а тамбур до пятого. В исполком обращались, последний раз в ноябре 2019 года. Нам пришел ответ, что работы были произведены, но никакие работы у нас не производились.»

Олег Федотов, мешканець будинку по Косарева, 6

«Сначала текла щитовая до пятого этажа, песок оттуда сыпался, потом начало течь по стенам».

І ще один колективний сигнал – від мешканців іншої 9-поверхівки, по Космонавтів, 71.

Тут від підтоплень вже кілька років потерпають практично усі верхні квартири шостого під’їзду. У мешканців псуються меблі та побутова техніка, вони скаржаться на сирість та неможливість зробити ремонт, оскільки він буде зіпсований після наступного дощу.

Роман Івахненко, мешканець будинку по Космонавтів, 71

«Уже года три по чуть-чуть отпадают обои, сыпется побелка. В «Комсервис» раз пять писали жалобы, говорят, разберемся».

Іванова Алевтина, мешканка будинку по Космонавтів, 71

«Мне нелегко, нужно оплачивать жилье, плюс еще деньги на ремонт, но выбрасывать деньги просто в никуда, пока все течет, я не могу. Ущерб можно представить, здоровье еще в добавок, постоянно пахнет известью, у меня уже появилась аллергия».

Іван Шишкін, мешканець будинку по Космонавтів, 71

«Эту причину сложно не увидеть. Покрытие крыши нарушено. Если подняться на технический этаж и посмотреть изнутри, то там видно, что подтекание происходит по шву и на коленном сочленении трубы слива».

Через дірявий дах потерпають мало не всі мешканці старенької двоповерхівки по Кошового, 9. Крізь діри у шиферному даху проглядає небо. Ще у 2016 тодішній діректор «Комсервісу» Ганна Бузова повідомляла, що ремонт покрівлі запланований на той самий, 2016 рік.

Іващенко Галина, мешканка будинку по Кошового,9

«Крыша у нас вся в дырах. Каждый год мы боремся с этой проблемой, обращаемся в «Комсервис», во все инстанции – результата пока никакого нет».

Артем Боріскін, мешканець буд по Кошового,9

«Мы стоим на чердаке и видим, что крыша в упадочном состоянии, дыры размером с кулак. Когда на улице идет дождь, он идет и у нас в подъезде».

Не перший рік протікають покрівлі у 5-поверхівках по Космонавтів, 65 та Космонавтів, 28.

Олена Чумакова, мешканка будинку по Космонавтів, 28

«У меня есть ответы и я на горячую линию звонила в исполком. Есть письменные ответы, что нет средств для капитального ремонта крыши. Хотя бы плановый какой-то был…»

Аліса Аксьонова, власниця квартири по Космонавтів, 65

«Ничего не делалось. В 2018 году я позвонила на горячую урядову линию. Мне пришел письменный ответ, но работы не производились. А если и производились, то результата никакого не произвели – крыша как текла так и течет».

Варто відзначити, що адміністрація «Комсервісу», під час нашого розслідування, пішла на контакт та показала готовність до взаємодії.

Одразу після нашого візиту ще до першого будинку, по Космонавтів, 51, працівники комунального підприємства відремонтували найбільш проблемні ділянки покрівлі.

Степовенко Андрій, мешканець будинку по Космонавтів, 51

«Проблема кровли существовала уже лет десять. Ремонт никакой не производился. В соцсетях увидел ролик, что проводился осмотр. Связался с Денисом Мироновым. Прошло две недели  и мне позвонили из ЖЭКа, сказали, что проблема устранена. Когда поднялся на крышу, увидел, что они сделали капитальный ремонт».

Лише частково поки що вдалося зрушити з місця проблему підтоплення багатостраждального будинку по Кошового,9 – того самого, де крізь дірявий дах проглядає небо. Тут комунальники замінили лише дві шиферини над одним під’їздом.

Натомість на 9-поверхівці по Космонавтів, 71 постелили новий рубероїд одразу над кількома квартирами.

Також перестав протікати дах над квартирою Олени Чумакової по Космонавтів, 28, та нарешті, після шести років підтоплень, відремонтовано ділянку покрівлі над квартирою Аліси Аксьонової по Космонавтів, 65.

Запишемо в актив «Комсервісу» оперативність реагування на наші звернення, які можна назвати скоріше «чарівним пенделем», але це лише зріз проблеми та вершина айсбергу.

Житловий фонд потребує узгодженої програми дій, першочерговим завданням яких є  – ліквідація аварійності та поступове проведення капітальних ремонтів житлових фондів, термомедернізація. Потрібен Ресурсний центр, спрямовані дії по залученню коштів міжнародних донорів, «теплих кредитів», підтримки ОСББ та багато чого ще. Є міста в яких це дійсно реалізується, але тут важливо не жаліти на це часу та сил, а головне – поставити пріоритети громади вище власних кишенькових.

  • Twitter
  • Facebook