11.10.2018

Добропільська багатоходовочка Ахметова

Вугілля та електроенергія – вигідна та перспективна діяльність. А ось вугілля та теплова енергія – виявляється небезпечною, планово збитковою та соціально вибуховою справою у Добропіллі.

Перше – те, що вигідно, дістається компанії ДТЕК та її власнику Ахметову; друге – місцевій владі і, як наслідок, місцевим жителям. Чому саме так? Гарне питання. Спробуємо з’ясувати.

Недобре «Добро» або Від Добра добра не шукають

Більше ніж у два рази планували збільшити тарифи на опалення для мешканців Добропілля: до 48 грн. за кв. метр та 1135 грн. за одну гігакалорію. І хоча такі тарифи є нижчими, ніж «Донецьктеплокомуненерго», на відміну від обласного комунального підприємства, добропільські котельні спалюють не дорогий газ, а вугілля, на величезних покладах якого і стоїть місто. Це вугілля видобуває компанія ДТЕК Ріната Ахметова.
Чому ж для мешканців великого Добропілля підготували такі тарифи?
У повідомленні про намір збільшити тарифи постачальник послуг з опалення КП «Добро» відзначає, що загальний рівень відшкодування собівартості поточними тарифами становить 58%, впродовж 2016-2017 років накопичилися борги у 100 млн. Це підтвердив нам директор КП Ігор Ретівов.
У структурі витрат підприємства 41% – витрати на паливо. Тобто, вугілля для котелень. 2018-го «Добро» запланувало придбати «чорного золота» на суму понад 86 млн грн.
Ми запитали у кірівника КП щодо вартості та обсягів вугілля, яке «Добро» закуповує у ДТЕК, натомість конкретної відповіді не отримали.
Відмовилася надати інформацію і представник КП «Добро», посилаючись на конфіденційність даної інформації.
Отже, комунальне підприємство відмовилося озвучити дані, які безпосередньо вплинули на двократне збільшення тарифу для абонентів.
Проігнорував закон про доступ до публічної інформації і перший заступник міського голови Кормільцев (нагадаємо, що він – екс-менеджер ДТЕК).
На конкретний запит щодо механізму формування тарифу пан Кормільцев пише загальні фрази про те, що проблеми теплового господарства є болючими та складними. А передбачена процедура не застосовувалася. Нібито не Кормільцев очолював комісію з прийняття цього самого господарства від ДТЕК на баланс міста.
Натомість, у структурі нових тарифів майже у 9 разів зростають інші витрати собівартості. А це зокрема і фізична охорона об’єктів. На послуги з якої збиткова комунальна структура у 2018 році укладає договір на 10 млн. грн. з ФОП Прокопик. За дивним збігом обставин Олександр Прокопик – колишній працівник МВС з рідного меру Добропілля Аксьонову селища Новодонецьке.
А за ще одним, не менш дивним збігом, КП «Добро», виявляється, стало жертвою хакерської атаки. Це відбулося наступного тижня після призначення його керівником пана Ретівова. Чи було знищено або втрачено документи – правоохоронці не уточнюють.
У підсумку, в середині вересня члени Добропільського виконкому усе-таки не наважилися схвалити запропоновані КП «Добро» тарифи. І встановили для населення плату за опалення у розмірі 32 грн. 76 коп. за 1 кв. метр та 1125 грн за гігакалорію.

Як Ахметов виробляє золоті яйця з лушпиння?

Нагадаємо, видобутком вугілля у великому Добропіллі займається структура олігарха Ріната Ахметова.
А все почалося у 2010-му, після перемоги на президентських виборах В.Януковича.
Новий кабмін Азарова видає розпорядження про передачу в оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства «Добропіллявугілля». А у грудні 2010-го Донецьке відділення Фонду державного майна укладає договір оренди цілісного майнового комплексу Держпідприємства «Добропіллявугілля» з ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля», створеному лише за кілька місяців до того.
Куратором передачі держпідприємства у оренду виступав перший заступник міністра вугільної промисловості Юрій Чередниченко, який зокрема, погоджував зведений акт інвентаризації майна.
А вже за два місяці після укладання договору, у лютому 2010, пан Чередниченко стає генеральним директором ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля».

Таким чином одне з найбільших вуглевидобувних підприємств країни, що складається з 5 шахт, переходить в оренду новоствореної приватної компанії на 49 років.
За умовами оренди, ДТЕК зобов’язався впродовж п’яти років інвестувати 2 мільярди грн. у оновлення основних фондів, та наростити обсяги виробництва за цей період до 5 млн тонн.
Натомість, насправді, обсяги видобутку вугілля тільки зменшувалися. 2016-го ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» видобуло лише 2 млн 272 тис. тонн продукції, наступного, 2017-го – ще менше, 2 млн 129 тис. тонн.
А минулого року менеджмент компанії заговорив про закриття однієї з орендованих шахт – Білецької.

На, тобі Боже, що мені негоже?

Проте не тільки величезні поклади рентабельного вугілля дісталися приватній компанії.
До структури держпідприємства входила велика кількість закладів соціальної сфери в усіх містах і селищах Добропільського району. Але навіщо приватній фірмі виділяти величезні кошти для утримання, опалення, ремонтів цих об’єктів, а також на зарплатню людям, що там працюють?

І тут на допомогу приходять місцеві депутати. Упродовж 2016-2017 років добропільська міськрада ухвалює сім рішень про прийняття на баланс громади соціально-культурних закладів, об’єктів незавершеного будівництва, палацу спорту, кінотеатру, дитячо-оздоровчого центру тощо у Добропіллі, Білецькому, Білозерському, інших населених пунктах. Восени 2016-го «щедрі» добропільські депутати звільняють небідний ДТЕК ще від одного навантаження: до комунальної власності приймають котельні міста Білозерське.

Але це був тільки початок щедрості орендатора, що скидував неліквідні активи на баланс міста.
У березні 2016-го на підставі листа ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» виконком Добропільської міськради створює комісію з питань передачі котелень у власність територіальної громади Добропілля. І що цікаво – принаймні половина членів комісії пов’язана з ДТЕК. На чолі з заступником добропільського міського голови Олексієм Кормільцевим, колишнім менеджером
цього підприємства.
Наступного місяця добропільські депутати ухвалюють рішення про створення КП «Добро».

У підсумку новостворене комунальне підприємство отримує подарунок – загалом 18 котелень з застарілим обладнанням, десятки кілометрів теплових мереж, інші об’єкти інфраструктури.
Крім застарілої інфраструктури, КП «Добро» у спадок дісталися і керівні кадри від ДТЕК.
Начальник філії комунальних котелень ДТЕК Артем Сундучніков став директором КП. У травні поточного року відбулася рокіровка – Сундучніков стає заступником директора, а керівником – ще один виходець з ДТЕК Ігор Ретівов.

Але пов’язані з фірмою Ахметова люди не тільки керують комунальним підприємством Добропілля.
З 34 депутатів Добропільської міськради 10 – це безпосередньо працівники ДТЕК. Усі вони обрані від «Опозиційного блоку». Ще 3 обранця – представники «Укртелекому» (що теж входив до структур Ріната Ахметова), колишній топ-менеджер ДТЕК, керівник громадської організації, що отримує кошти від ДТЕК.
А головою Постійної комісії з питань житлово-комунального господарства Добропільської міської ради, звісно, є своя людина – відомий вже нам пан Сундучніков. Коло суцільного впливу ДТЕК замкнулося.
І всі ці люди звільнили приватну компанію від значного навантаження, яке перейшло на бюджет добропільської громади.

Співчуваючі злодії: як вкрасти 100 млн, а повернути 16

Олігархічні структури дбають не тільки про збільшення надприбутків, а й про створення іміджу неабияких благодійників, а також мають амбіції на подальше зміцнення політичного впливу та влади.
Отже, їхні представники не втомлюються говорити про благодійні акції та соціально значущі проекти. І ці посили постійно тиражуються у численних інтерв’ю, сюжетах, публікаціях.

Справді, з 2013 до 2015 року реалізується стратегія соціального партнерства між ТОВ ДТЕК та Добропіллям. Приватна компанія виділяє 16 млн. грн. на різноманітні проекти. Нагадаємо, заборгованість КП «Добро» перед ДТЕК за вугілля вже перевищує 100 млн.
Після завершення строку реалізації даної стратегії, затвердженої депутатами міськради, рішення про її продовження не ухвалюється.

Натомість менеджери ДТЕК обирають інший механізм реалізації своїх соціальних проектів. А саме – через громадську організацію «Центр муніципального розвитку Добропілля».
ЇЇ керівник – Володимир Омельченко, депутат міської ради, голова постійної комісії, керівник місцевої організації «Опозиційного блоку».
Наймасштабніший проект, реалізований ДТЕК у Добропіллі, – капремонт спортивного комплексу та стадіону. За словами керівника сталого розвитку ДТЕК Вікторії Гриб, реконструкція цих об’єктів обійшлася у 45 млн грн.

Демонструють представники ДТЕК свою обізнаність і у темі тарифів та розповідають про домовленість з добропільсскою владою у контексті підвищення вартості опалення: «Ми домовились про те, що перше підвищення тарифа буде включати в себе стару ціну вугілля. Ми вугілля продаємо за пільговою ціною. Я вважаю, що буде реструктуризація боргу, нікуди не дінешся. До 2020 року ми продовжуємо повністю нести на собі збитки, які ще буде мати КП «Добро»», – каже Вікторія Гриб.
І начебто все йде за узгодженою багатосторонньою схемою, а раптом щось вийде за межі сценарію групи Ахметова, тоді що….. «другий Алчевськ»?..

Отже, під питанням для майбутнього залишається: борг – раз, тариф – два, модернізація теплосистеми – три, соціальні інфраструктурні об’єкти та їх фінансування з боку ДТЕК – чотири. Забагато питань, для того щоб громаді Добропілля бути просто спостерігачами, чи не так?

  • Twitter
  • Facebook