14.07.2021

Костянтинівка: битва за освіту

Гарячі пристрасті вирують навколо управління освіти Костянтинівської громади. Відсторонення керівника, звільнення працівників та заміни виконуючих обов’язки, судові справи. І це у час, коли потрібно готувати заклади освіти до нового навчального року і опалювального сезону, впроваджувати освітню реформу.

Хто переможе у битві за освіту Костянтинівки та чи може тут бути переможець взагалі?

Народний депутат України Владлен Неклюдов катається дорогами Донеччини на мерседесі S-класу під колись мега-популярну композицію групи «Ненсі».

Не відомо, чи знає пан нардеп, що свій шлях до слави гурт «Ненсі» розпочинав у прифронтовій Костянтинівці. Також залишається під питанням, чи усвідомлював Владлен Михайлович, що стане причетним до гучного скандалу, який сколихне сферу освіти Костянтинівської громади та вийде за межі регіону? 

Адже саме звернення народного депутата, поціновувача «Ненсі», автора та виконавця власних композицій,  стане спусковом гачком для перевірки управління та відсторонення начальника, звільнення працівників та невизначеності, у якій опинилася сфера освіти громади.

Перевірка Держслужби якості освіти

Але розпочалось все трохи раніше. Першим пунктом у зверненні пана Неклюдова йдеться про порушення у роботі управління, виявлені перевіркою Держслужби якості освіти. Дану ревізію проведено у першій половині вересня минулого року.

Крім великої кількості оціночних суджень «не достатньо», «не в повному обсязі», у підготовленій Держслужбою довідці вказані і конкретні недоліки. Але. Відповідальними є як управління освіти, так і засновник управління – Костянтинівська міська рада.

Отже, які недоліки виявлено та хто за них відповідає:

Управління освіти: не забезпечило контроль за дотриманням вимог охорони праці та санітарно-епідеміологічних умов у школах; відсутній план заходів щодо підготовки матеріально-технічної бази закладів освіти до навчального року; належно не забезпечило облік дітей дошкільного та шкільного віку; недостатня кількість контейнерів для використаних масок у шостій школі.

Костянтинівська міська рада: не привела до вимог законодавства Положення про управління освіти; не передбачила коштів для програми «Освіта Костянтинівки – європейський вимір»; не проводиться оптимізація шкіл (завантаженість навчальних закладів – від 43 до 89%); не належний розвиток матеріально-технічної бази закладів освіти.

Щодо матеріально-технічного забезпечення навчальних закладів. Чи провина у цьому управління освіти? Кожного року школи та садки готують заявки на фінансування тих чи інших потреб. Ці заявки надходять до засновника управління освіти – Костянтинівської міської ради, а вона і має фінансувати всі потреби.   

Ось, наприклад, адміністрація другої школи просить забезпечити заклад комп’ютерним класом. А ось вже начальник управління звертається до міського голови з проханням виділити 300 000 для придбання засобів індивідуального захисту, антисептиків, дезінфекції приміщень у зв’язку з поширенням Ковід.

Систематичні звернення про фінансування з боку управління освіти до міської влади надходили і щодо іншого актуального напрямку – виконання вимог протипожежної безпеки. Рік тому міською радою була затверджена ціла програма, що передбачає кошти на протипожежку у більшості шкіл та садків.

А ще до ухвалення міськрадою протипожежної програми, Ольга Барабаш неодноразово зверталася до міського голови з проханням виділити кошти на дані цілі.

А як же відреагувала головна освітянка Костянтинівки на результати перевірки Держслужбою якості освіти? У листі до керівника Держслужби, відправленому ще у листопаді минулого року, Ольга Барабаш відзначає, що на її думку перевірка проводилась з порушенням Положення про Держслужбу, а питання, що розглядалися, не були визначені відповідним наказом. 

Далі на шести сторінках пані Барабаш відповідає по кожному з пунктів  так би мовити обвинувачень.

А наприкінці взагалі вимагає «спростувати недостовірну інформацію», що міститься у довідці. Ба більше – попереджає, що за відсутності спростування звернеться до суду з позовом про визнання дій комісії незаконними, а складену довідку – недостовірною.

А наприкінці березня цього, 2021 року, пані Барабаш, як і обіцяла, звертається до суду з позовом до Держслужби якості освіти, та просить Окружний адмінсуд Києва визнати протиправними дії Держслужби, зобов’язати цю установу відкликати листа до Костянтинівського міського голови. Наразі відкрито адміністративне провадження. 

Але. Міський голова Олег Азаров й зараз розповідає, що Барабаш ніяк не відреагувала на висновки перевірки. 

Маслов проти Барабаш

Саме висновки Держслужби якості освіти, яки ми вже проаналізували, а Ольга Барабаш оскаржує у суді, були першим пунктом у зверненні заступника пані Барабаш, Володимира Маслова, до народного депутата Владлена Неклюдова. 

На підставі скарги Володимира Маслова нардеп Неклюдов направляє депутатське звернення. При чому адресати – міністр освіти і науки, керівник тої самої Держслужби якості освіти, голова Донецької військово-цивільної та обласної державної адміністрації, Костянтинівський міський голова.

Майже через два місяці після отримання звернення, міський голова Костянтинівки Олег Азаров  видає розпорядження про:

– проведення службового розслідування стосовно начальника управління освіти 

– створення комісії з проведення службового розслідування

– головою комісії призначено секретаря міської ради Днениса Коржикова

– відсторонення Ольги Барабаш від виконання посадових обов’язків 

Строк роботи комісії – 2 місяці, до 26 червня. 

Перший день відсторонення Ольги Барабаш розпочався зі скандалу. Володимир Маслов вочевидь так поспішав позбутися начальниці, що змінив замки у приймальні та її кабінеті. 

Саме скаржника на власного начальника та пильного любителя міняти замки, Володимира Маслова, міський голова Костянтинівки призначає виконувати обов’язки начальника управління освіти. І це при тому, що ще у 2017-му Костянтинівським судом було визнано, що пан Маслов вчинив корупційне правопорушення, підписавши акти виконаних робіт, коли насправді усі зазначені роботи виконано не було. А виконували роботи представники СЄЗ Сергія Гонтаренко – улюбленого підрядника не тільки костянтинівської влади. 

Утім, мiський голова каже про об’єктивність.

Але, вочевидь, очільник Костянтинівки усе-таки змінив свою позицію, та зрештою призначає виконувати обов’язки керівника освіти іншого заступника, Ларису Мінаєву. Але пан Маслов встиг запам’ятатися тим, що запропонував директорам шкіл знизити надбавку за престижність учителям у два рази.

Депутати, судді, комісари

Звістка про відсторонення Ольги Барабаш набула широкого розголосу. Про це повідомляли  як регіональні, так і центральні ЗМІ.  

Мабуть, саме неабияка увага громадськості спонукала нардепа Неклюдова відреагувати. Утім, він лише підтвердив, що відсторонення Барабаш на підставі його звернення викликало неабиякий резонанс, на який нардеп не очікував. 

З заявами на підтримку начальника управління освіти виступили інші народні депутати.

Наталія Піпа народний депутат України

З проханням припинити тиск на керівника управління освіти до мера Костянтинівки звертаються одразу 7 народних депутатів.

Ну а що ж встановила комісія з службового розслідування роботи начальника управління освіти Костянтинівської міської ради? Свою роботу вона розпочала ближче до завершення визначеного для неї строку. 

Але. У порушення постанови Кабміну про порядок проведення службових розслідувань у розпорядженні міського голови не було визначено предмету самого розслідування.  На першому ж засіданні пані Барабаш заявила про конфлікт інтересів серед окремих членів цієї комісії.

Крім того,  замість розгляду питань, порушених нардепом Неклюдовим, комісія намагалася з’ясувати законність фінансування дитсадка №15. Раніше він був на балансі заводу «Красний Октябрь», а на баланс управління освіти досі не прийнятий.

А наступне засіданні комісії з проведення службового розслідування взагалі не відбулося через відсутність кворуму.

Сама ж Ольга Барабаш звертається до суду з позовом про скасування розпорядження мера про службову перевірку та своє відсторонення. А на підставі клопотання міського голови суд взагалі забороняє роботу комісії, до вирішення питання  за позовом Ольги Барабаш.

Що спонукало досвідченого юриста Азарова через суд зупинити роботу створеної ним же комісії з службового розслідування за два дні до завершення терміну роботи цієї комісії? Чи не те, що комісарам так і не вдалося накопати ніякої крамоли а тим паче криміналу стосовно Барабаш?

А сама начальник управління освіти, яка  досі залишається відстороненою від виконання обов’язків, пише відкрите звернення до міського голови з 22 пунктів, які, на думку пані Барабаш, свідчать про те, що безконтрольність з боку мера у сфері освіти ставить під загрозу початок навчального року, опалювального періоду та взагалі функціонування закладів освіти громади з першого вересня.  

 

  • Twitter
  • Facebook