03.12.2019

Лісова мафія Донеччини

Хоча вони не працюють у ДТЕКу чи Нафтогазі, але радіють кожному здорожчанню електрики чи газу. Тому що це лише збільшує попит на їх товар. А торгують вони зеленими легенями Донеччини – залишками лісів регіону.

Вони працюють кожного дня, без вихідних. Їх знаряддя – бензопили та вантажівки. Вони лише радіють черговому здорожченню газа та електрики. Вони заробляють на знищенні залишків лісів області. Вони – це Лісова мафія Донеччини.

Лісничі проти прокурорських

Дубова роща на в’їзді до Святогірська. Мальовниче місце притягує багатьох відпочивальників, навесні ліс розквітає чарівними барвами.

Але – що ми бачимо? Весь ліс наскрізь посічений коліями від важкого транспорту, а від височенних дубів повсюду залишилися самі лише пеньки.

Про нещадну вирубку лісів півночі Донеччини йдеться у численних публікаціях ЗМІ.

Та що ж відбувається насправді? Чому так нахабно поводять себе лісоруби і чи можливо взагалі зупинити знищення залишків зелених насаджень регіону?

У відкритому доступі наявні матеріали кримінальних проваджень, порушених через масові вирубки.

Так, головного лісничого Слов’янського лісгоспу судять за надання незаконного дозволу на вирубку 436 дерев, що завдало шкоди на понад 2,5 млн грн.

Розглядається у суді і кримінальна справа стосовно службових осіб одного з комунальних підприємств, що обвинувачуються у незаконній вирубці лісу для реалізації деревини населенню.

Натомість керівник обласного лісгоспу обвинувачує саму прокуратуру у недотриманні законодавства.

Віктор Стороженко, керівник Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства:

Це маячня, якщо прокурори висмоктують справи з пальця, що комусь завдано збитків, просто щоб вони прозвучали в інтернеті. Наприклад, по Лиману: закон про те, що ми повинні погоджувати всі ліміти з Міністерством екології вийшов в 2018 році. Прокуратура порушила кримінальну справу через те що не були узгоджені ліміти, враховуючи рубки 2016-2017 років, таким чином назбиравши шкоди на 11 млн грн. 

Але посадовці лісових господарств Донеччини – також фігуранти кримінального провадження порушеного ще наприкінці 2015-го року за фактами незаконної порубки та реалізації лісу, а також привласнення та розтрати майна. Справа слухається у слов’янському суді майже три роки, наразі залишилося лише «майнове» та «службове» обвинувачення.

Тетяна Драчевська, прокурор другого відділу прокуратури Донецької області:

Досудовим розслідуванням було встановлено що посадові особи за попередньою змовою між собою, зловживаючи своїм службовим становищем, зробили розтрату державного майна.

Натомість головний лісничий області кримінальне провадження називає помстою на незговірливість.

Віктор Стороженко, керівник Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства:

Не всім подобається, щоб у нас не було крадіжок. Була пропозиція від депутатських структур рівня ВР, щоб ми крали ліс і продавали «потрібним» людям.

Схеми розпилу

За роки знищення лісових насаджень Донеччини злочинці розробили цілі схеми, які дозволяють так званим чорним лісорубам уникати відповідальності, а правоохоронцям – заплющувати очі. А тим часом вантажівки з дровами можна зустріти на кожній дорозі поряд з залишками лісів.

Віктор Стороженко, керівник Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства:

Ви можете побачити скільки машин везуть дрова і продають. Я вважаю, що 80% там незаконних. У нас ціна 1 куба дров – 600 грн. з урахуванням податків, а люди, які крадуть – нічого не платять.

Про наявність відпрацьованої схеми збагачення на знищенні дерев говорять і активісти, що не перший рік намагаються боротися з чорними лісорубами. Але у цій схемі задіяні … самі працівники лісгоспів.

Володимир Рибалкін, журналіст, природоохоронний активіст:

Нам злили цю схему нелегальних лісорубів. Майстер лісу, який працює у лісництві, звечора обзвонював своїх людей, вони йому надавали свої паспортні дані, а зранку на ці дані вже була виписана одна машина вартістю 2000 грн. за накладною. Місцевий мешканець платив 5000 грн., бригада з кожної машини заробляла 1200, а перевізник 1800 грн. Перша машина була офіційна, а три інших у цей день – заробіток нелегальних лісорубів.  

Ну а що ж з нещадно вирізаними дубами поблизу Святогірська, про які ми розповіли на початку? Виявляється, відповідати за це ніхто не буде.

Володимир Рибалкін, журналіст, природоохоронний активіст: 

Як захистити ліс? Це насправді дуже важко. Поки дерево стоїть, можна стверджувати живе вони чи має якісь вади. А коли від нього залишився пеньок, довести що спиляли живе дерево фактично неможливо. 

Днями скелети з шафи, вірніше прізвище з шафи минулого керівника екоінспекції, відкрив чи дістав новий керівник. Але нас це не дивує, а якщо вас дивує – пропонуємо подивитися два наших попередніх розслідування – і весь пазл складеться.

Зі свого боку дякуємо за небайдужість екоактивістам, завдяки яким ми з вами не тільки можемо знати правду а ще й дихати…  

  • Twitter
  • Facebook