10.03.2020

«Наскільки доступні «Доступні ліки»

Безкоштовні ліки – міф або реальність?
На понад два мільйони гривень на рік отримують пільгових ліків слов’янці. І це не враховуючи держпрограми «Доступні ліки».
На це мають право більш ніж 23 категорії пільговиків.
Можливо, саме ви?
Відповіді – у нашому наступному моніторинговому сюжеті про медицину Донеччини. Фокус – Слов’янськ.

Мешканку Слов’янська Наталію Агафонову ми зустріли у Центрі первинної медико-санітарної допомоги. Наталія розповіла, що є матір’ю чотирьох дітей – 4, 7, 11 та 17 років. Дівчинка хворіє на цукровий діабет, хлопчик — на аутизм. Їх матір каже, що останнього разу безкоштовні ліки для дітей отримувала 3 роки тому. 

Отже, хто має право на отримання безкоштовних медикаментів або ліків за пільговою ціною?

В Україні запроваджено декілька програм із забезпечення пацієнтів медикаментами. Вони фінансуються як державним, та і місцевими бюджетами.

Сьогодні розглянемо дві основні програми  з забезпечення пацієнтів медикаментами.

«Доступні ліки»

Це програма передбачає безкоштовне або з певною доплатою забезпечення медикаментами хворих на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет та бронхіальну астму. Як вона працює? Людина звертається до сімейного лікаря, той виписує електронний рецепт та вносить його у державну базу, пацієнту приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження. У аптеці, яка бере участь у програмі Доступні ліки, людині пропонують медикаменти, що включені до програми. 

Програма «Доступні ліки» реалізується вже понад два роки та фінансується з державного бюджету.  

Ігор Винниченко, заступник директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги міста Слов’янська»

«Поначалу пациенты восприняли не очень эту программу. Но потом появилось количество людей, которые стали принимать эти препараты. Можно спорить до тошноты хороший или плохой препарат по этой программе. Но если человек принимает препарат в течение года по этой программе и говорит, что давление у него стало нормальным, в больницу он не ложится, голова не болит и т.д. Он скажет: ну, и пусть ты считаешь, что он плохой, а мне он помогает…»

Безкоштовні та пільгові ліки – коштом місцевих бюджетів

Ще одна програма відшкодування вартості ліків при амбулаторному лікуванні фінансується за рахунок місцевих бюджетів. Вона запроваджена урядовою постановою №1303. Чітко визначено вісімнадцять категорій хворих, які мають забезпечуватися медикаментами безкоштовно, і ще п’ять категорій, які мають сплачувати половину вартості ліків. Крім того, визначено 35 захворювань, у разі амбулаторного лікування яких лікарські засоби відпускаються безоплатно. 

На яку вартість виписують рецепти? Відповідно до даних відділу охорони здоров’я Слов’янської міськради, вартість одного пільгового рецепту – від п’ятнадцяти гривень до п’яти та більше тисяч гривень.

Олена Джим, начальник відділу охорони здоров’я Слов’янської міської ради: 

«Количество людей, которые получают медикаменты по льготам, увеличилось. Мы этому рады и счастливы. Хорошо, что есть такая возможность. То, что большее количество людей получает лекарства – это совершенно реально»

Загалом минулого року на компенсацію безкоштовних та пільгових ліків з міського бюджету витратили два мільйони триста тисяч гривень.

Приблизно таку ж суму закладено на поточний рік, і тепер все залежить від наповнення міського бюджету.

Олена Джим, начальник відділу охорони здоров’я Слов’янської міської ради:

«Вот эти очереди. Количество средств, которые могут пойти на медикаменты. Все зависит от возможностей местного бюджета. Ведь, если мы возьмем Бахмут, в котором работает несколько заводов, есть градообразующие предприятия — это одно дело, когда это Мариуполь, например. И другое дело, когда это Славянск, в котором нет ни одного по сути работающего предприятия и город получает бюджет только за счет налогов, которые платят областные и местные учреждения»

«Десяточка» за ліфт»

Первинна медична допомога Слов’янська – це 10 амбулаторій, у яких працюють понад 40 сімейних лікарів, 11 педіатрів, 7 терапевтів. 

У місті – близько 100 тисяч мешканців, а значить – і потенційних пацієнтів.

Проте лікарів на всіх і не вистачає.

Обговорювали цю ситуацію на круглому столі – дивіться повне відео:

  • Twitter
  • Facebook