16.06.2020

«Обігріти Слов’янськ як НЕЛЯ»

Здавалось би, чиновники мають вирішувати проблеми городян, а не створювати нові. Але, як з’ясовується, іноді вони можуть власноруч організувати комунальний колапс та фактично зробити заручниками містян, затикаючи рота контролюючим та правоохоронним органам. 

Ну а щоб таких провалів не було зовсім очільникам міста потрібно всього лише «любити Слов’янськ» не тільки з білбордів…

Передісторія

Мікрорайон «Бетонмаш» у Слов’янську було зведено поруч із однойменним машинобудівним заводом. Вплив заводу на життя мікрорайону – фундаментальний. Ще з радянських часів на заводі «висіло» забезпечення мікрорайону комунальними послугами як опалення, водопостачання та водовідведення. 

На балансі заводу донедавна знаходилася котельня, яка забезпечувала теплом п’ять багатоповерхівок по вулиці Новий побут. Із року в рік обслуговування котельні та теплових мереж для Бетонмашу, за словами його керівництва, ставало все більш затратним. Після суттєвого зростання ціни на газ у 2014 році актуалізувалося питання будівництва нової котельні.

Востаннє завод «Бетонмаш» опалював житлові будинки по вулиці Новий побут в сезоні 2016-2017. Потім цю ношу переклали на обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», яке на час опалювального сезону приймало на свій баланс котельню на території заводу.

Здавалося, питання будівництва котельні зрушить з місця у 2017 році, але УЖКГ Слов’янської міськради тільки у серпні уклало договір на розробку кошторисної документації для будівництва котельні. 

Увесь цей час, коли вночі були вже перші заморозки та стояла дощова погода, житлові будинки просто не опалювались

В 2018 році керівництво Слов’янська знову в публічному просторі заговорило про плани будівництва котельні на мікрорайоні Бетонмаш і назвало загальну вартість проекту у понад 20 млн грн, для чого шукали додаткові фінансові джерела. Але далі розмов ця тема так і не зрушила з місця.

В червні 2019 року керівництво «Бетонмашу» повідомило Слов’янську міську раду, що котельня буде ліквідована. Тому для того, щоб зимою понад 300 сімей не замерзли у холодних квартирах, Слов’янська міська рада пішла на коригування проекту будівництва котельні з 20 до 4,5 млн.

25 липня на сесії Слов’янської міськради депутати виділили на будівництво модульної котельні 4,5 млн грн (3,3 млн на котельню, 1,2 млн на будівництво).

В тому таки липні УЖКГ Слов’янська організувало  тендер тільки на придбання блочно-модульної котельної по вулиці Новий побут. 

На тендер прийшли чотири фірми. При очікуваній вартості у 3,3 млн, дві пропозиції учасників були менше 3 млн. Але тендерний комітет Слов’янського УЖКГ був невблаганний і дискваліфікував усіх учасників у більшості випадків через технічні помилки. Тобто тендерний комітет УЖКГ цілеспрямовано «зносив» закупівлю, коли спочатку дискваліфікував всі пропозиції, а потім проігнорував скаргу учасника. 

Але куди більше виникає питань, чому УЖКГ не оголушувало тендер на визначення підрядника для будівництва котельні – а це роботи на понад мільйон гривень. Ще в липні така організація будівництва котельні виглядала фікцією.

Аукціон та розкриття пропозицій для придбання котельні було заплановано на кінець серпня. Тобто угода на постачання котельні за планом мала укладатися на початку вересня – за місяць до початку опалювального сезону. Але мер Вадим Лях у коментарі для преси чомусь казав, що тендер на визначення будівельника таки відбувся, але у всіх учасників були проблеми з документами.

Чітких відповідей, чому не було оголошено тендер на будівництво не вдалося отримати ані від керівництва УЖКГ, ані від міського голови Вадима Ляха.

Після дискваліфікації усіх учасників тендеру 3 вересня УЖКГ почало переговорну процедуру із колективним підприємством «Донтехно» щодо будівництва котельні (куди входить одразу і придбання котельні і її зведення). Логіку у цьому рішенні знайти складно. Спочатку фірму дискваліфікують, тому що розмір запропонованих нею котлів більший, ніж того вимагає проект. Через тиждень 10 вересня з «Донтехно» усе одно укладають договір на 4,3 млн грн, хоча котли так само не вписувались в проект. 

Щоб громіздкі котли «Донтехно» підходили, УЖКГ майже за 100 тисяч гривень відкоригувало проект.

На додачу, у документах КП “Донтехно” немає інформації про досвід саме будівництва котельних. А статутний капітал підприємства складає лише 60 грн.

Складається враження, що УЖКГ впродовж трьох місяців чекали саме цього підрядника, з яким можна домовитися. Такі маневри поставили під ризик опалення мікрорайону.

Пригрозити не вийшло

Одразу із підписанням угоди почалося будівництво. 

фото і відео з місцевих ЗМІ

Але на сцену вийшла Слов’янська місцева прокуратура, яка оприлюднила прес-реліз із претензіями до міської ради, яка незаконно уклала угоду із КП «Донтехно» у обхід тендерної процедури, та вимогою розірвати договір підряду.

Через день на сайті Слов’янської міськради з’явилася офіційна відповідь. Якщо коротко, то рада визнає, що буква закону не дотримана, але ситуація були критичною і часу на двомісячний тендер не було. Договір на будівництво котельні ніхто розривати не буде. 

Із відповіді ми дізнаємося, що КП «Донтехно» було обране підрядником, тому що фірма запропонувала модульну котельню за 3,214 млн грн – і це хороша економія, адже за кошторисом вартість котельної мала б складати 3,6 млн грн. Хоча на конкурентному тендері менше місяця тому «Донтехно» було готове поставити котельню за 2,996 млн.

На цьому історія із публичною перепискою прокуратури і міськради зупинилася. Договір так і не було розірвано, реакції прокуратури не послідувало. У суд з незрозумілих причин позовну заяву не пред’являли.

Вже у жовтні претензії до переговорної процедури із “Донтехно” виникли у Державної Аудиторської служби України. Східний офіс Держаудитслужби в Донецькій області провів моніторинг переговорної процедури та встановив, що неконкурентну процедуру було застосовано неправомірно. 

У переписці із Держаудит службою, Слов’янське УЖКГ вкотре аргументувало свій вибір підрядника КП «Донтехно» тим, що вони запропонували котельню на 385 тисяч дешевше від кошторису та обіцяли швидше за всіх збудувати котельню. 

Але будівельного бліцкригу не сталося. У сюжеті для місцевого телебачення від 18 вересня Вадим Лях розповідав, що до початку опалювального сезону котельня буде встановлена та під’єднана. Те саме обіцяв і директор КП «Донтехно» Олексій Гуртовий.

Але запрацювала котельня майже на місяць пізніше – 12 листопада.

Але повний абсурд читаємо у відповіді УЖКГ на запит. Де чорним по білому написано, що моніторинг закупівлі ДАСУ не встановив порушень. Коли на сторінці закупівлі чітко написано, що порушення таки встановлено.

Офіційно котельню було запущено 12 листопада. 

До цього часу опалення у 316 квартирах мікрорайону “Бетонмаш” просто не було. Від народного гніву понад 800 жителів мікрорайону керівництво Слов’янська врятувала відносно тепла погода, коли удень було більше +10.

Майже через півроку після реалізації такої ризикованої “операції” із будівництвом котельні по вулиці Новий побут мер Вадим Лях та начальник управління ЖКГ Володимир Башкаєв у один голос кажуть, які вони молодці, що за рекордно короткий термін вирішили питання своєчасного надання послуг теплопостачання.

А гроші все течуть

Навіть після запуску котельня продовжила “спалювати” бюджетні кошти. За день до офіційного відкриття котельні, 11 листопада УЖКГ уклало із КП “Донтехно” додатковий договір на 893 тисячі гривень. 5 грудня ще одна угода – на 150 тисяч. Загалом, вартість всіх угод склала 5,343 млн грн, за якими «Донтехно» було виплачено 4,7 млн. 

Наразі встановити ефективність витрачених коштів доволі проблематично. Тому що в січні 2020 року Слов’янська поліція відкрила кримінальну справу за статтею «Службове підроблення». У березні слідчий суддя Слов’янського міськрайонного суду Мірошниченко задовольнила клопотання поліції на вилучення договорів та актів робіт по угодам між УЖКГ та КП «Донтехно».

Слов’янська поліція отримала дозвіл на вилучення документів ще 6 березня. Але за неймовірним збігом обставин прийшла їх вилучати саме у той день, коли УЖКГ Слов’янська мала надати відповідь на запит на інформацію від “Громадського патруля”. 

Висновок

Констатуємо. Роками влада Слов’янська ігнорувала проблему із опаленням мікрорайону. Коли стало зрозуміло, що потрібно самостійно зводити котельню, УЖКГ Слов’янська вибірково організовує тендер на придбання котельні, але чи то забуває, або просто не хоче шукати будівельника. Потім за півтора місяця до опалювального сезону «зноситься» закупівля навіть котельної. Влада Слов’янська фактично робить заручниками понад 800 жителів п’яти житлових будинків, тому у екстреному порядку укладається договір із маловідомою фірмою без досвіду будівництва  котелень. Прокуратура і ДАСУ фіксують порушення законодавства, але до суду прокуратура чомусь не подає. Хоча має на це право.

Котельню таки запустили, але із місячним запізненням. Місцева влада хлопає у долоні і розповідає, які вони молодці. Поліція вже у 2020 році відкриває справу, але чомусь за статтею «Службове підроблення», а не наприклад «Службова недбалість» або «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». У підсумку, акти виконаних робіт «заховані», а винних у цій історії, з великою вірогідністю не буде.

  • Twitter
  • Facebook