21.12.2021

Шахівська громада: багаті теж плачуть?

Що може бути гірше ніж корупція? Тільки корупція помножена на неефективність. саме ця формула призводить до парадоксів децентралізації. Стагнація на зміну розвитку. Так найбагатша громада Донеччини – Шахівська ОТГ, з одного боку, накопичує гроші на рахунках, робить екзотичні закупівлі, а з іншого –  ЇЇ мешканці залишені напризволяще зі своїми проблемами.

Чому? Здається, що відповідь поміститься лише в чотирьох літерах, які для Донеччини вже стали політичним батогом. Це літери – О, П, З, Ж.

Шахівська громада: багаті теж плачуть?

Первістком децентралізації на Донеччині є Шахівська об’єднана територіальна громада. Вона розташована між Дружківкою та Покровськом. Громада має плодючі землі, поклади цінних пород глини, які активно розробляються, а значить – і чималенькі гроші.

Шахівська ОТГ – серед лідерів на Донеччині за:

  • доходами загального фонду бюджету на одного мешканця а це  5 тис грн
  • видатками на одного мешканця – 3,5 тис
  •  видатк ами на середню освіту одного учня – 15,5 тис грн

Дані  показники у рази вищі навіть ніж у громадах, утворених навколо таких міст, як Костянтинівка, Дружківка, Слов’янськ. 

Впродовж 2018-20 рр про молоду громаду виходить низка публікацій:  про відкриття одного з перших у області ЦНАПів та центрів безпеки, про реконструкції закладів освіти та охорони здоров’я. Керівники громади ділилися передовим досвідом та здобутками.  

Але вже поточного, 2021 рокму, ситуація кардинально змінюється.  Жодних капітальних ремонтів, жодних значних інвестицій у розвиток громади. Натомість – чутки про можливу ліквідацію центру первинної медико-санітарної допомоги,  непорозуміння голови громади не тільки з медиками, але й з багатьма депутатами, а головне – цілковита невизначеність майбутнього громади.

Валентина Середа голова Шахівської сільської ради

 

Отже, як показує система Прозорро, послуги за капремонту доріг, інших об’єктів інфраструктури, закладів соціальної Шахівської сільради активно закуповувалися у попередні роки. 2021 – жодної закупівлі.

Може, у найбагатшої громади Донеччини закінчилися гроші? А ось і ні. Ще з 2020р. – 20 млн бюджетних залишків. Скільки зеконимили вже поточного року, нічого не роблячи, голова сільради взагалі не знає. Хоча це й виглядає абсурдно.

Ба більше, депутати, як і усі мешканці, не мають навіть можливості ознайомитися зі звітом про виконання бюджету громади.

Отже, як ми з’ясували, гроші у бюджеті громади є, і чималеньки. Чому ж вони не використовуються? Адже проблем та потреб у селах громади безліч, більше того, оплачена у попередні роки та підготовлена і проектно-кошторисна документація по ряду важливих  об’єктів, а їх фінансування закладено у цьогорічний бюджет.

Одразу декілька проектів мали реалізуватися у с. Шахове. А це:  капремонти дитячого садка “Тополька”, будівництво котельні та очисних споруд. У селі Кучерів Яр планувався капітальний ремонт ФАПу. Також мало стартувати будівництво водопроводних мереж у селах Новотроїцьке, Вільне, Іванівка. У селах Золотий Колодязь, Кучерів Яр, Шахове, Новотроїцьке вже повинні були відремонтувати дороги, відновити або побудувати тротуари.  

Це – спонтанний міні-митинг у селі Новотроїцьке. Головна біда майже усіх селян – відсутність води. Вона зникла з колодязів понад рік тому. 

Жителька Новотроїцького Світлана Миколаївна піднімає з колодязя порожнє відро.

Світлана Миколаївна, жителька с. Новотроїцьке

 

Попри наявність розробленого проекту з водопостачання, наразі не відомо, скільки ще цим людям чекати на воду у домівках.

Натомість у центрі громади, селі Шаховому – інша біда, екологічна. Тут нема куди дівати фекальні стоки, тому їх просто зливають поряд з річкою. Керівництво сільради регулярно отримує приписи та штрафи від екоінспекції. Але  проект з будівництва міні-очисних – саме на цьому місці – цього року так і не був взятий до реалізації. 

Олексій Шапко – заступник голови Шахівської сільради (2015-2020 рр.)

 

2021-й став втрачений для громади роком і стосовно ремонту доріг. Велика кількість оплачених та розроблених у попередні роки проектів так і лишилися на папері. У селі Кучерів Яр – мало не найгірші дороги у громаді.

Петро Троянчук депутат Шахівської сільської ради

 

Не тільки від бездоріжжя потерпають мешканці Кучерів Яру. Вони не мають  доступу до елементарної медичної допомоги.

Людмила мешканка с. Кучерів Яр

 

Натомість нинішній голова Шахівської громади воліє радше розповідати про невдачі попередників. Пані Валентина Середа, показує фото водонапірної вежі з ушкодженим фундаментом села Новоторецьке.

Але чи справді життєво важливий для селян об’єкт було зведено з порушеннями, і з ними ж введено до експлуатації?

Водонапірну башту встановлювали 2020-го року, коли старостою села Новоторецьке працював Андрій Махниборода. За його словами, саме неправильна експлуатація поточного року, за нової вже влади, призвела до пошкоджень.

Але принаймні дві коштовні закупівлі поточного року, вже під керівництвом Валентини Середи, Шахівська сільрада усе-таки зробила. Отже:  Автобус за 2,5 млн.

При чому замовник висуває дивні вимоги до автобусу, що має бігати місцями розбитими сільськими дорогами: 

  • багажні полочки топ класу над сидіннями
  • додатковий кондиціонер пасажирського салону
  • відділення для рукавичок з кришкою
  • 4 тримача напоїв на передній панелі
  • Решітка радіатора нефарбована, з однією хромованою смугою

Чи то через великі забаганки замовника, чи через інші причини, але диво-автобус у передбачені строки – до 1 вересня цього року – так і не приїхав. Строк поставки продовжили до кінця листопада. Але диво громадського транспорту мешканці громади не побачили навіть на початку зими.

Не менший подив у автобусній історії викликає і ціна договору – 2,5 млн грн. 

Наприклад, сусідня з Шахово, Андріївська громада, купила автобус… за 1 млн 220 000, і не десь на Полтавщині, а на “Талісмані” у Краматорську.  

Ба більше, попередня влада Шахівської громади також вела перемовини з Талісманом щодо купівлі двох автобусів на загальну суму 2 млн 400 тис.

Тож у всій цій оборудці по купівля диво-автобусу за 2,5 млн, який ніяк не доїде, у сухому залишку залишається питання – а чи не є це спробою вивести з бюджету мільйон гривень?

Інше придбання – вже точно не для транспортування пересічного населення. Пікап за 700 000. Від того ж постачальника, що й автобус, який ніяк не доїде. Його придбало комунальне підприємство сільради “Шахове-2016”. Невже автобус з пікапом – це і є найголовніші потреби громади?

Потреб справді дуже багато, каже голова сільради. І знову таки киває на непідконтрольних депутатів, які… заважають робить.

Припустимо, окремі депутати справді заважають працювати, а може навіть й жити, сільському голові. Але ж які ініціативи пропонує підпорядкований пані Валентині Середи виконком сільради, інші структурні підрозділи? Які першочергові напрямки фінансування пропонують самі депутати? Це добре видно по бюджетним заявкам. 

Але чомусь голова Шахівської громади вирішела незаконно засекретити цілком відкриту і публічну інформацію, яка б пролила світло на справжню ситуацію з бюджетом у громаді. У відповіді на наш запит, що більше нагадує набор нісенітниці з незакінченою думкою, пані Середа відмовила у наданні копій бюджетних заявок.  

Самі ж сесії часто нагадують балаган, на голосування часом виносяться питання, що не пройшли схвалення депутатськими комісіями.

Лайф файл 2 4-33 комісія 6 голосами… хто “за” прошу голосовать

Поки Шахівська громада суттєво знижує темпи розвитку або взагалі переходить до стагнації, справи у голови громади, пані Валентини Середи, судячи з офіційної декларації, вельми непогані.

Валентина Середа та її чоловік Юрій Іванович володіють :

– преміальним позашляховиком TOYOTA LAND CRUISER

– кафе у селі Шахове

– десятьма земельними ділянками на території Шахівської сільради.

Саме любов до землі, виходячи з матеріалів кримінального провадження, привела Юрія Середу на лаву підсудних.  Вiдповiдно до обвинувального акту, пан Середа, працюючи керівником Добропільської районної державної адміністрації, 2012 року дає вказівку начальнику Держкомзему у Добропільському районі виготовити на його, Юрія Середи, ім’я державні акти на право власності на земельні ділянки за фальшивими заповітами. Загалом йдеться про 5 земельних ділянок, що належали померлим мешканцям району, загальною площею 27 га. 

Але поки що кримінальне провадження за двома солідними статтями КК – привласнення чужого майна, зловживаючи службовим становищем, у особливо великих розмірах та службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки – вже тривалий час без особливих результатів гуляє по судах.

Ще 2017-го Добропільський міськрайонний суд передає справу до апеляційного суду Донецької області. Причина – судді, визначені автоматизованою системою для розгляду справи, не мають п’ятирічного стажу, необхідного для розгляду проваджень, підслідних НАБУ.  Далі справа передається до Краматорського суду, потім – до Дружківського. 

За весь цей час – жодних просувань у розгляді резонансної справи по обвинуваченню Юрія Середи, крім відмови на клопотання прокурора про арешт підозрюваного. А сам чоловік голови Шахівської громади встиг змінити крісло керівника Добропільскої райдержадміністрації на посаду заступника голови новоствореної у рамках децентралізації Покровської районної ради.

Ну а як же Валентина Середа виконувала свою передвиборчу програму, поки її чоловік вдало вирішував кар’єрні та судові питання?

Ось – листівка з передвиборчими обіцянками. Як бачимо, пані кандидат обіцяє мир, роботу і достаток. Але є й більш приземлені приманки для виборців. ПрозЁре ухвалення бюджету – про реальну прозорість бюджетного процесу ми вже розповідали. Створення нових робочих місць – вони справді були створені, але лише у сільській раді. І головна родзинка на гачку для виборців – щорічна екологічна допомога кожному мешканцю громади – до трьох тисяч грн на руки. На відміну від славнозвісної “Юліної тисячі”,на  “Валіни три тисячі” мешканцям Шахового ще чекати й чекати.

  • Twitter
  • Facebook