25.02.2020

Шовковичний: системний провал за 30 000 000

В Слов’янську вже четвертий рік реалізується проект з реконструкції центрального міського парку «Шовковичного». Спільними зусиллями та коштами міжнародних донорів, обласного та міського бюджетів Шовковичний парк із майже 200-річною історією мав би отримати нове життя та радувати око містян та гостей. Але, як часто буває із проектами за бюджетні кошти, гроші було витрачено, але результати робіт змушують хапатися за голову.

За останні роки парк Шовковичний з 200-річною історією поступово занепадав, перетворившись у болото з іржавим металобрухтом замість атракціонів.

Відновлення парку ставало мейнстрімом каденцій міських голів Слов’янська.

Але лише у 2015 році громадські активісти та небайдужі громадяни власними силами почали наводити лад та облагороджувати парк, таким чином наприклад було облаштовано майданчик для волейболу та лавки.

Столична громадська організація«Місто-Сад» презентувала візуальну частину перспективного плану відновлення, яка в свою чергу стала основою робочого проекту «Реконструкція КП «Парк культури і відпочинку» міста Слов’янська загальною кошторисною вартістю у майже 37 мільйонів гривень.

Але як з’ясувалося згодом, проект розроблений КП « Слов’янське управління капітального будівництва» виявився неякісним, з приводу чого місцева поліція навіть запідозрила «УКБ» у розкраданні коштів.

Кошти громади міста Слов’янська

Реконструкцію парку за джерелами фінансування можна умовно поділити на дві частини. Якщо перша реалізовувалася коштами міського бюджету Слов’янська, то друга і в понад три рази дорожча  – за кошти Департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА.

Проект місцевої влади передбачав будівництво розважальних майданчиків та майданчиків для відновлення фізичних сил  – 3,208 млн грн, будівництво туалету – 1,194 млн, замовлення проекту реконструкції – 574 тисячі, будівництво футбольного поля зі штучним покриттям – 541 тисяча, ремонт музичної естради – 409 тисяч, реконструкція вхідної групи КП «Парк культури і відпочинку» – 301 тисяча, ремонт арки центрального входу – 133 тисячі, монтаж танцювального майданчика – 108 тисяч та інші-більш незначні роботи.

Загалом, за кошти місцевого бюджету було витрачено майже 7 млн грн. В цю суму крім будівельних робіт входить авторський і технічний нагляд, плюс закупівля додаткових будівельних матеріалів і транспортно-експлуатаційних послуг.

Перше, що обурило громадськість – це вартість для туалету, тому процес його зведення прискіпливо висвітлювався місцевими ЗМІ.

По завершенню будівництва чимало питань викликала якість робіт, особливо коли стало відомо, що він буде працювати тільки у літній період. Разом з тим, зведений більше двох років тому туалет пропрацював лічені дні.

Доречі, будував його ФОП Хоченков, який вказав, що не має документів на власну техніку і це для нього зовсім не стало на заваді отримання підряду.Технічний нагляд за будівництвом вбиральні виконувала дружина директора КП «Миколаївське УКБ» Людмила Лещенко, яка найняла для цього раніше затриманого під час вимагання хабара, а станом на сьогодні –  засудженого Сергія Копійко – колишнього головного інженера КП «Слов’янське УКБ».

Нічого серйозного – лише вимагання 150 000 гривень від підрядної організації за вирішення питання технагляду 15-мільйонного тендеру. У підсумку – штраф у розмірі 17 000 гривень.

А на трьохмільйонному тендері щодо будівництва розважальних майданчиків КП «Парк культури та відпочинку» дискваліфікувало всіх учасників, крім свого улюбленця ФОП Маркевич із дорожчою на 900 тисяч гривень пропозицією.

Кошти Департаменту екології Облдержадміністрації

Обласний проект реконструкції Шовковичного парку розпочався в 2017 році.

Тендерний комітет відразу ж показав, що вони не будуть терпіти підрядників без досвіду та дискваліфікували шістьох учасників тендеру, навіть тих, хто за 213 мільйонів робив реконструкцію Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

З третьої спроби все було розіграно як по нотах. Два учасники: ПП «Л.Д. Сервіс» і ТОВ «Ландшафт». Без конкуренції перемогла пропозиція ПП «Л.Д. Сервіс» – 17,665 млн грн. Хоча минулого разу у конкурентному тендері «Ландшафт» був готовий працювати за шістнадцять мільйонів.

Історія із тим, як «Л.Д. Сервіс» зробили підрядником виглядає як справжня афера. Навіть опустимо той факт, що статутний капітал фірми складає усього 420 гривень. Прокуратура Дніпропетровської області називала ПП «Л.Д. Сервіс» учасником «конвертаційного центру», що укладав фіктивні договори для ухилення від сплати податків.

«Конкурент» «Л.Д. Сервіса» – ТОВ «Ландшафт» зараз прописаний в одному офісі на Слобожанському проспекті у Дніпрі. І також фігурує у списку фірм з конвертцентру. На додачу, оба підприємства мають спільного фінансового директора.

Роботи в парку та скандали

Договір із ПП «Л.Д. Сервіс» було підписано 29 листопада 2017 року, 25%-ий аванс на 4,41 млн грн фірма отримала вже 8 грудня.

Роботи передбачали: загальнобудівельні роботи на 11,22 млн, роботи із водовідведення, дренажні роботи та облаштування берегоукріплення – 1,41 млн, заміна вуличних ліхтарів – 1,14 млн. Супутні витрати – 633 тисячі, прибуток фірми – 211 тисяч гривень.

Роботи в парку розпочалися одразу зимою 2017-2018 років. У квітні 2018 року Павло Жебрівський обережно повангував, що роботи в парку не завершаться до вересня 2018 року. В принципі, він виявився правим і роботи не завершилися навіть до вересня 2019 року.

Вже в липні 2018-го роботи зупинилися через коригування проекту реконструкції.

Відновилися роботи тільки у листопаді. До цього громадськість ініціювала збір підписів для листа на адресу керівника Департаменту екології Сергія Натруса для організації виїзного звіту в парку у Слов’янську. Через кілька днів Сергій Натрус запросив активістів на зустріч у департамент, де чітко роз’яснив, що реконструкція буде проходити за його правилами.

«Сейчас необходимо провести процедуру по законодательству Украины и можем дофинансировать дальше – один вариант. Второй вариант – я разорву абсолютно спокойно с этим подрядчиком договорные отношения и пойду в суд, так как ни меня, ни вас, ни город не устраивают эти работы и это, к сожалению, затянется где-то года на полтора. Придется заморозить эти проекты. Ну, значит пойдем так…», – казав він тоді.

Зміни у проекті перетворилися у додатковий договір з підприємством «Л.Д. Сервіс» на 6,35 млн грн, який було укладено в квітні 2019 року.
Додаткові роботи передбачали: озеленення території – 3,38 млн, заміна старих ліхтарів – 1,25 млн, супутні витрати – 325 тисяч, прибуток – 300 тисяч.

Разом з тим термін завершення робіт все переносився та переносився. В квітні 2019-го планувалося завершити роботи до кінця жовтня 2019 року. В липні мер Вадим Лях запевняв, що до кінця кінця жовтня реконструкція буде завершена.

«Также не входит в проект ограждение, которое необходимо будет делать. Ну, я думаю, на следующий год тут тоже еще работы будут вестись в плане благоустройства территории и озеленения. Я начинал – я и закончу, давайте так», – казав він місцевим журналістам.

Проте у вересні черговий очільник області Павло Кириленко вчергове пообіцяв, що роботи мають бути завершені до кінця року.

Підсумок

На початку січня 2020 року обидва договори із ПП «Л.Д. Сервіс» припинили свою дію і реконструкцію парку за кошти обласного департаменту екології можна вважати завершеною. За цими договорами «Л.Д. Сервіс» отримав 21,44 млн або 89 відсотків від повної вартості договорів. Сума сходиться зі словами Сергія Натруса, який ще в грудні виклав обнадійливий пост про те, що роботи виконані на 90 відсотків і завершення будівництва вже скоро.

Можна подивитись, як виглядає парк зараз, коли роботи у ньому офіційно завершені.

В січні 2020 року міський голова Слов’янська Вадим Лях повідомив, що з «Л.Д. Сервісом» офіційно розпрощалися. Тепер місто буде самостійно завершувати роботи. Допомогти півтора мільйонами гривень має Департамент екології та природних ресурсів Донецької ОДА.

Що додати наостанок?  Здається, це можна назвати черговим масштабним провалом багатомільйонного будівництва у Донецькій області. Будівництва, при якому бюджетні кошти отримують сумнівні підрядники за роботи сумнівної якості. Так, це система. Система, яка задовольняє чиновників різного рангу. Система, яка не дає нам можливість розвиватися. Система, яку ми маємо змінити. І по перше – бути інформованішими до неї.

  • Twitter
  • Facebook