29.09.2020

Слов’янськ: чи перетворяться дороги на річки?

Дві третини Слов’янська – у зоні підтоплення грунтовими водами. Але це не заважало місту жити та розвиватися. Та дренажні системи, що рятують місто від води, потребують негайного ремонту. Куди поділися виділені на це гроші та чи не доведеться городянам змінити кросівки на гумові чоботи – дивіться у нашому розслідуванні. 

Рік тому після потужної зливи мікрорайон Північний у Слов’янську, поряд з 16-ою школою, затопило. Місцеві відзняли на мобільні телефони, як усією дорогою, від паркану до паркану, текла суцільна ріка. Найбільше постраждали мешканці вул. Ізюмська та провулку Ізюмський.

Марія Ганжела, мати 5 дітей, пригадує, як впродовж трьох днів подвір’я було затоплене.

Марина Ганжела, мешканка провулку Ізюмський 

Было подтопление. У нас три дня через двор текла речка. Затопило полностью весь дом: кухня, спальня, ковры все перенесли гараж, а все остальные вещи выбросили в в мусорный бак.

Будинок Лариси Лисенко потерпає не тільки від опадів, але й від грунтових вод.

Лариса Лисенко, мешканка вулиці Ізюмська 

У меня дом просел… трещины везде. Любой дождь и вся вода течет ко мне…

Одразу після затоплення мешканці району масово зверталися до слов’янських очільників. Цілий рік люди чекали, що влада принаймні приведе до ладу існуючу дренажну систему.

Марина Ганжела, мешканка провулку Ізюмський

И устно, и письменно, и целой делегацией к Ляху на прием ходили. Мы просили хотя бы трактор выделить, прочистить реку, даже не компенсировать то, что пропало. Он пообещал прочистить реку, а воз и ныне там.

Ірина, мешканка провулку Ізюмський

Вот видите до сих пор у соседей остались мешки с песком, потому что мы их набивали и перекрывали

Захист Слов’янська від підтоплень покладено на комунальне підприємство міської ради «Водозниження». Його керівник наголошує, що дренажні канали у приватному секторі не перебувають на балансі підприємства, і їх мають доглядати самі мешканці.

Фарзалієв Сулейман Гаджибала Огли, директор КП «Водозниження»  

Дело в том, что дренажная система и дренажные каналы, которые находятся на балансе, если идут вдоль домов, то  жители всегда копали их сами

Натомість комунальники займаються відкачуванням грунтових вод у центральній частині міста, де знаходяться багатоповерхівки, підприємства та установи.

Фарзалієв Сулейман Гаджибала Огли, директор КП «Водозниження»  

70% территории Славянска находится в зоне подтопления грунтовыми водами

На відміну від приватного сектору, де мешканці самостійно прочищають та доглядають дренажні споруди, та можуть принаймні мінімізувати наслідки від затоплення, центральні райони Слов’янська опинилися на межі якщо не катастрофи, то надзвичайної ситуації.

І ось чому.

Слов’янськ побудований на болотній місцині. Дренажна система міста складається з 30 насосних станцій, які збирають грунтові води, та щодня, навіть у літню посуху, відкачують їх з території міста до річки.

Фарзалієв Сулейман Гаджибала Огли, директор КП «Водозниження» 

Оборудование там устаревшее, еще с советских времен, годов с 60-х, наверное… Оно все работает, но надо было заменить

Але не тiльки обладнання застаріло. Самі споруди деяких насосних станцій вже перебувають у аварійному стані.

Одна з найбільших насосних станцій, що відкачують грунтові води, – по вулиці Коккінакі. Нещодавно від будівлі відвалилася величезна бетонна плита.

Олександр Жищенко, головний енергетик КП «Водозниження»

Полностью выпала плита… Здание аварийное.

Якби плита впала у машзалу насосної та пошкодила обладнання – відкачування грунтових вод припинилося би.  Але електричне обладнання поволі псується і через покрівлю, що протікає. А наслідки аварійної зупинки насосної для міста можуть бути вельми серйозними.

Олександр Жищенко, головний енергетик КП «Водозниження»

Окружающий район во время дождей будет залит водой: приусадебные участки и даже в домах будет так

Суттєво виправити ситуацію, захистити місто від потенційної надзвичайної ситуації планували ще три роки тому. Але гроші, виділені на ремонт насосних станцій… вкрав підрядник.

А було це ось так.

Ще влітку 2017-го Департамент ЖКГ Донецької облдержадміністрації укладає договір з капремонту 5 найбільших водознижуючих насосних станцій з фірмою «Профі-строй». Підрядник отримує 50-відсоткову предоплату у розмірі 1 млн 900 тис грн. І нічого не робить. Замовник, обласний департамент ЖКГ, через 3 місяці, розриває договір. І починає шукати свої, тобто бюджетні, гроші.

Лариса Гусєва, заступник директора Департамента ЖКГ Донецької ОДА

Спочатку ми писали претензії, керівництву цієї фірми у Києві. З нами спілкувались, вели телефонні розмови та переписку та обіцяли що все виконають, а коли вони перестали відповідати, ми звернулися до правоохоронних органів

Київський апеляційний суд задовольнив позов прокуратури Донецької області та постановив стягнути з підрядника раніше отримані гроші. Понад два роки тому матеріали надійшли до виконавчої служби, проте бюджетні гроші досі не повернуті.

Подібний кидок виглядає досить дивним, адже  Фірма «Профі-Строй» – давній партнер та підрядник Департаменту ЖКГ, отримав від структурного підрозділу Донецької облдержадміністрації 30 контрактів на 27 млн.

Але влітку 2017-го щось пішло не так. Впродовж двох тижнів Департамент укладає з підрядником одразу 7 договорів на різні роботи у різних містах Донецької області, сплачує фірмі «Профі-Строй» 3 млн 700 тис передоплати, і підрядник фактично зникає. Звісно, разом з грошима. Попри наявність судових рішень на свою користь, замовник так і не зміг повернути більшу частину перерахованих підряднику грошей.

Ось так невдало завершилася спроба відремонтувати насосні станції, що рятують Слов’янськ від підтоплення.

  • Twitter
  • Facebook