19.06.2020

Свати-годувальники бахмутської освіти

Як думаєте, де та ким треба працювати, аби тримати у гаманці понад 100 000 – так, на кишенькові витрати у звичайний робочий день? Кабмін, Нацбанк, Нафтогаз? А ось і ні.

Виявляється, такий стиль життя може дозволити собі працівник Бахмутського управління освіти. Щоправда, лише той, хто організовує закупівлю продуктів харчування для шкіл та садків на мільйони гривень.

116 000 для освітянки

25 березня 2020, з самого початку робочого дня, в управлінні освіти Бахмутської міської ради розпочинається обшук, який триває до пізнього вечора. Його проводять слідчі ГУ Нацполіції у Донецькій області.

Під час обшуку вилучено величезну кількість речей та документів.

Зокрема: блокноти з чорновими записами, не заповнені бланки накладних з печатками та підписами приватного підприємця, рахунки-фактури, товарні накладні, документи, що надаються для участі у тендерах.

Проте найцікавіша знахідка містилася у сумочці заступника начальника управління освіти бахмутської міської ради та одночасно голови тендерного комітету управління: поряд з пудрою, губною помадою та іншими неодмінним жіночими атрибутами знаходилися 232 купюри номіналом у 500 гривень. На загальну суму – 116 000.

Свій до свого по своє

Проведення обшуку, як і інших слідчих дій, здійснено у рамках кримінального провадження за ст.ст. Кримінального кодексу «Зловживання владою або службовим становищем, що спричинили тяжкі наслідки» та «Прийняття пропозицій, одержаня неправомірної вигоди службовою особою».

Основним фігурантом виступає та сама жіночка зі 116 000 у сумочці – заступник голови управління освіти, голова тендерного комітету Алла Таранник. За даними слідства, вона вступила у попередню змову з юрисконсультом управління освіти, секретарем тендерного комітету Іриною Щукіною, чотирма ФОПами та власним сином.

Мета – заволодіння бюджетними коштами при проведенні закупівель насамперед продуктів харчування для шкіл та дитячих садків Бахмуту, отримання «відкатів» від підприємців.

Ролі у створеному злочинному угрупованні, за даними слідства, розподілялися наступним чином:

Алла Таранник: особисто розподіляє ролі між членами злочинної групи, розподіляє бюджетні кошти на придбання продуктів харчування між підконтрольними ФОПами, контролює, аби перемогли на тендерах саме «свої» ФОПи.

Ірина Щукіна, юрисконсульт, секретар тендерного комітету управління освіти: під час підготовки тендерної документації застосовує «фільтри» під конкретного, раніше оговореного учасника з-поміж підконтрольних ФОПів, від його імені готує документи на тендери.

Роман Таранник, син Алли Таранник: залучає підконтрольних підприємців до тендерів.

Розробкою та реалізацією усіх цих схем чиновник управління освіти займалася прямо на робочому місці – у кабінеті 101, на першому поверсі управління освіти.

Як саме «протягуються» свої підприємці, та відсіюються – не залучені до схеми ФОПи?

Ось яскравий приклад:

30 січня поточного року управління освіти розміщує тендер майже на мільйон. Серед вимог до учасників – наявність досвіду виконання аналогічного договору за 2020 рік, та копії документів, що підтверджують його повне виконання. І це при тому, що з початку року минув лише місяць.

Один з учасників оскаржує цю вимогу. У результаті дискваліфікують самого скаржника, а тендер розігрують «свої» ФОПи – мати та донька, що мають спільну адресу реєстрації та подібні адреси електронної пошти.

Але «потрібні» підприємці не тільки отримували бюджетні замовлення. За даними слідства, вони ще постачали харчі за завищеними цінами.

І хто ж ці підприємці, задіяні у схемах пані Таранник?

З-поміж інших, виділемо близьких родичів.

Знайомтеся – це Тетяна Шорохова, відома у Бахмуті підприємець, багато років працює у сфері торгівлі. А ще – один з фігурантів кримінального провадження.

Вдома у пані Тетяни правоохоронці також проводили обшук.

Тетяна Шорохова, приватний підприємець

Ко мне приходили, я дело вела, приходили за Таранник. Я дело вела. Ну, как документы печатала. Ну, приходили за Таранник, в Гороно вместе работали. 

Пані Тетяно, а ви не помиляєтеся – які справи у вас могли бути з пані Таранник, якщо формально ви не брали участі у тендерах управління освіти?

Відповідно до даних, зібраних правоохоронцями, у тому числі санкціонованими негласними слідчими діями, спільні справи у комерсантки та чиновниці справді були. Тетяна Шорохова постачала продукти харчування до шкіл і садків Бахмуту, використовуючи реквізити близьких родичів.

Відкриті бази даних показують таке:

– сестра пані Тетяни, Тамара Піднебесна, за останні півтора роки уклала три договори з управлінням освіти на мільйон гривень;

– син Василь Шорохов за той саме період отримав 12 договорів на 2 млн 300 тис;

– дружина Василя Ганна Шорохова має аж 18 контрактів на 8 млн 600 тис;

– а її матір, Ольга Гіренко, взяла 8 тендерів на 3 млн 350 тисяч.

Ось такий родинний підряд ФОПів на дитячому харчуванні.

Причому, інколи члени родини конкурують між собою за бюджетні замовлення.
Як випливає з судових документів, допомогу Тетяні Шороховій у підготовці тендерних документів ФОПам-родичам надавала юрисконсульт управління освіти, секретар тендерного комітету Ирина Щукіна.

На жаль, нам не вдалося поспілкуватися з головним фігурантом розслідування стосовно сватів-годувальників бахмутської освіти – Аллою Таранник. З подвір’я ніхто не вийшов, на телефонний дзвінок не відповів. Будинок захищає високий паркан, усюди камери спостереження, датчики руху.

На роздоріжжі

Жертвами корупційних оборудок та як наслідок кримінальних проваджень наразі стали два керівні працівника Бахмутського управління освіти: свої посади втратили начальник управління Марина Рубцова та сама Алла Таранник.

Але. Чи будуть зруйновані дбайливо побудовані корупційні схеми збагачення на постачанні продуктів до шкіл та садків? Чи руйнація цих схем не паралізує принаймні на деякий час забезпечення харчами заклади освіти?

Про це ми хотіли поспілкуватися з виконуючою обов’язки керівника управління освіти Оксаною Карпець.

Але не так сталося як гадалося. Виконуюча обов’язки виявилася украй не говіркою.

Ну а як же наша головна героїня, Алла Таранник?

Першого квітня 2020-го вона звільняється за угодою сторін. До пенсії Алла Панасівна не допрацювали лічені місяці.

Ще під час її перебування на посаді, син пані Таранник, Роман, викуповує офіс буквально навпроти управління освіти. У місті кажуть, що саме звідси пані Татанник збиралася керувати схемами забезпечення шкіл та садків Бахмуту продуктами харчування, перебуваючи на заслуженому відпочинку.

Попри численні скандали у минулі роки, пов’язані з тендерами управління освіти, міський голова Олексій Рева кожного місяця підписував розпорядження про преміювання Алли Таранник за високі досягнення у праці у розмірі 50% посадового окладу.

Минулого року Артемівський суд розглядав адміністративний протокол, складений Держаудитслужбою. Пані Таранник звинувачувалася у порушенні законодавства при здійсненні бюджетної закупівлі майже на мільйон гривень.

Справу розглядала найбагатша суддя Бахмуту Ніна Мєдінцева, яка визнала Аллу Таранник винною у вчиненні правопорушення, закрила справу через малозначність та обмежила покарання усним зауваженням.

Ах так, ми мало не забули про ще одного важливого фігуранта, юрисконсульта управління освіти Ирину Щукіну. Ту саму, яка консультувала  потрібні ФОПи, як правильно подавати документи, аби отримувати тендери.

Під час нашого візиту пані Щукіна була у відпустці. А сьогодні фахівець по тендерах шукає нову роботу, з зарплатнею від 9,5 тисяч.

Отже, на сьогодні великі комбінатори з бахмутської освіти втратили лише свої посади. Якщо ж правоохоронці доведуть вину фігурантів – їм загрожує втрата до 10 років свободи та ще й конфіскація майна.

Доречі, кримінальне провадження було розпочате за нашим зверненням.

Ну а якщо у вашому місті або селі розподілом бюджетних грошей займаються такі ж остапи бендери – маякуйте нам. Зробимо їх відомими!

  • Twitter
  • Facebook