22.10.2021

#Trebushkin-Style? Примарний ремонт шкіл Покровська за гроші ЄС

Як витратити 16 мільйонів коштів ЄС та перетворити на довгобуд одразу дві школи?

Як зірвати звичний навчальний процес для школярів та поставити під сумнів міжнародне реноме України як надійного партнера?

І насамперед – коли та чи зможуть взагалі учні Покровська повернутися до “рідних” навчальних закладів?

Це – дитячий садок №63 у Покровську. Об 11-30 тут кожного дня скупчуються батьки з дiтьми. Але не з вихованцями садочку, а зі школярами.

На базі цього, та кількох інших дитсадків міста, окрім дошкільнят,  майже рік навчаються учні молодших класів двох, закритих на ремонт шкіл Покровська – четвертої та шостої. 

І саме о пів на дванадцяту у школярів закінчується перша зміна, а за півгодини починається друга. 

Любов Воротинцева, начальник відділу освіти Покровської міської ради

 

Не тільки про незручності навчання у другу зміну кажуть батьки. За їх словами, уроки та перерви учні проводять, не виходячи з класу, а обідають прямо за партами. І таке неподобство триває вже рік.

Як же насправді у будівлі дитсадка налагоджено одночасно виховний процес дошкільнят та навчання школярів?  Наша поява викликала справжній переполох у персонала. 

Але, оговтавшись, адміністрація четвертої школи починає запевняти, що навчання в умовах дитсадка для учнів початкових класів не створює особливих незручностей.

Тетяна Кірсанова, керівник навчального закладу «Початкова школа №4» Покровської міської ради

 

Хоча знімати на території школи-садка нам не дозволили, керівники від освіти запевняють, що тут створені нібито належні умови для навчання, з дотриманням санітарних норм. 

Натомість за пару днів після нашого візити школярів з дитсадків перевели на дистанційне навчання – нібито через карантин.

А як же відбувається навчання учнів старших класів зі школ, закритих на ремонт? 

Дітей з чертвертої школи перевели до іншого закладу, а учнів шостої школи кожного дня, з 7 до 9 ранку автобусами перевозять до шкіл номер 14 та 15.

Ремонти двох шкіл Покровська перетворилися не тільки на довгобуд та тендерно-будівельну епопею. Вони стали справжньою детективною історією, у якій замішані:

  • представники місцевої влади Покровська на чолі з колишнім нардепом, колишнім та нинішнім мером міста, харизматичним блогером Русланом Требушкіним
  • Замішані також великі і не дуже будівельні фірми, що працюють як на Донеччині, так і по всій країні
  • Європейський інвестиційний банк 
  • Представники ПРООН та навіть ОБСЄ.

Про зірвані строки та порушені обіцянки, незручності для учнів та батьків, працівників без зарплати та суцільну невизначеність – іншими словами, про черговий Trebushkn-Stile по-покровськи – прямо зараз.

Дивовижні речі з цими двома навчальними закладами почалися ще задовго до закриття на ремонт.

Розпочалося все нібито просто чудово: обидві школи потрапили до переліку об’єктів, що фінансуються Європейським інвестиційним банком у рамках угоду з Українським урядом.

Ну а далі все пішло шкереберть. Відділ освіти Покровської міської ради починає шукати підрядників, що здійснюватимуть капітальний ремонт шкіл. 

Перші тендери по 4 і шостій школі відбулися ще восени 2018 року.

На обох перемагає «Хозхімсервіс» – підприємство, що набрало державних замовлень по країні та по Донецькій області зокрема на 4,5 млрд грн, та фігурує у численних антикорупційних розслідуваннях. Підрядник мав відремонтувати школи до кінця наступного, 2019 року. Але невдовзі після укладання договору, його розривають за взаємною згодою сторін.

До середини 2020 року невдало проходять ще 4 тендери по обох школах. Закупівлі то не відбуваються через неявку учасників, то скасовуються усі пропозиції, то переможці відмовляються від роботи.

І лише у серпні минулого, 2020 року, визначаються підрядники… але замість довгоочікуваного, та передбаченого тендерами капремонту до кінця березня поточного року… розпочинається будівельна епопея з наслідками, які неможливо навіть передбачити.

Отже, реконструкція обох шкіл мала завершитися вже до кінця березня поточного року. 

Але з самого початку робіт підрядники разом з офіційними  представникиками Покровської міськради починають називати інші строки завершення робіт. 

Олексій Лєбєдєв виконроб ТОВ «Герц»

 

Ті ж підрядники, у свою чергу, майже одразу після старту робіт почали скаржитися на якість проектів та поганий стан будівель навчальних закладів, які нібито потребують додаткових, не передбачених проектами робіт.   Та це не завадило їм демонтувати старий дах з шостої школи на тривалий час, що спричинило затоплення усієї споруди. 

А вже сьогодні самі будівельники називають зовсім інші строки можливого завершення робіт.

Микола виконроб підрядної організації

 

Та навіть плани завершити ремонти шкіл вже до наступного навчального року можуть залишитися лише планами. Під час нашого візиту у розпал робочого дня ніяких активних робіт побачити не вдалося. 

За інформацією Представників Покровської міськради, проекти реконструкції обох будівель направлені на корегування. Тому наразі підрядники можуть виконувати лише окремі види робіт.

Проскуренко Данил начальник КП «Управління капітального будівництва» Покровської міськради

 

Цікаво, коли представник Покровського виконкому встиг побачити навіть ці роботи? Забігаючи наперед – цього не побачила навіть Моніторингова місія ОБСЄ.

Вартість реконструкції четвертої школи – 51,5 млн, підрядник – фірма з макіївським корінням «Ваді 2012». Кошторис по шостій школі – 62 млн, роботи виконує будівельне підприємство «Герц». Нагадаємо, обидва об’єкти, відповідно до тендерної документації, мали бути завершені ще до кінця березня поточного року.

Проекти фінансується Європейським інвестиційним банком. По шостій школі вже сплачено 16 млн, натомість по четвертій – не сплачено жодної гривні. 

За які саме роботи підрядник отримав 16 млн? Встановити це не можливо. Начальник відділу освіти Покровської міськради покриває чи то підрядника, чи саму себе, та називає акти виконаних робіт «комерційною інформацією».

Незаконну відмову у наданні доступу до публічної інформації ми оскаржили у зверненні до уповновадениго Верховної Ради з прав людини.

Але й тут не обійшлося без проблем. Працівники фірми «Герц» почали страйкувати через невиплату заробітної плати.   

Представник фірми «Герц»

 

Перспектива зупинки усіх робіт змусила фірму «Герц» почати розраховуватися з робітниками. Проте навіть представники підрядника не заперечують, що людей наймають без офіційного працевлаштування.

Анатолій Григоренко, різноробочий на ЗШ №6

 

Отже, 16 млн грн допомоги Європейського Союзу у Покровську вже розтрачено, школи перетворилися на довгобуд з надто не певною перспективою, зірвано нормальний навчальний процес для школярів, а Україна втрачає реноме країни, здатної розпоряджатися допомогою, яку отримує від партнерів.

І за всим цим безладом проглядається вже звичний стиль очільника Покровська та команди, що він і підтвердив своєю поведінкою.

Сподіваємося, прихильниками цього стилю не є правоохоронні органи, і вже незабаром ми побачимо це у слідчих діях та судових справах.

  • Twitter
  • Facebook