02.01.2020

Трупний попіл

Якщо не вдається позбутися «Трикутника Смерті» – то треба зробити «Чотирикутник». Напевно так вирішили головні екологи Донецької ОДА та в украй екологічно проблемному районі між Костянтинівкою та Дружківкою має з’явитися ще один «кут» – завод зі спалення кілотонн біологічних відходів (трупів тварин). Таке «задоволення» платникам податків обійдеться у щонайменше 53 мільйони гривень. Але і це не співставно з головним ризиком – технологією, яку приховали від нас з вами.

Як ви гадаєте який об’єм викидів утворюються зі спалення тони трупів тварин на годину, а з восьми тисяч тон на рік? А Саме стільки планують спалювати на новому заводі між Дружківкою та Костянтиівкою. З одного боку  термічне знешкодження біологічних відходів сьогодні вважається найбільш оптимальним. Але це за умови відповідного дотримання технології, відповідності місцерозташування і відповідального підрядника.

А з цим є великі сумніви і зараз ми розповімо чому…

Трикутник Смерті

2017 рік. Костянтинівку, що на Донеччині, охопили протести. Численні та надзвичайно емоційні мітинги проходили на селищі Червоне. Люди скаржилися на нестерпний сморід, погане сомопочуття. Селище практично не залишали карети швидкої допомоги.

Усім було очевидно, що причиною сморіду є так званий Трикутник Смерті — розсташовані поряд одне з одним на виїзді з Костянтинівки міське сміттєзвалище, очисні споруди водоканалу та м’ясокосний завод. Але чому традиційно проблемний з точки зору екології район фактично перетворився на зону екологічного лиха?

Зрештою з’ясувалося, що причиною лиха стало зливання так званої барди -залишків спиртного виробництва – до очисних споруд костянтинівського водоканалу. Барда у поєднанні з фекаліями утворює меркаптан — органічну речовину з нестерпним запахом.

Зрештою активістам спільно з правоохоронцями вдалося затримати кілька автоцистерн з бардою, а місця зливу засипали спеціальною глиняною сумішшю.

Але, як показали подальші події, заспокоюватися мешканцям великої частини Костянтинівки та Олексієво-Дружківки було аж надто зарано…

Трикутник Тендеру

Жовтень 2019-го. Обласне комунальне підприємство Регіональний центр поводження з відходами проводить тендер з будівництва нового заводу із знешкодження біологічних відходів (трупів тварин) на території Костянтинівського району вартістю у понад 53 млн.

З самого початку тендер супроводжується навколокорупційними схематозами та іншими, не менш зашкварними моментами.

Бюджетну закупівлю розігрують 3 учасники, кожен з яких фігурував у наших попередніх розслідуваннях. Це пов’язана з Анатолієм Близнюком фірма «Донецький Інститут води», яка минулого року бралася відновлювати систему водопостачання Донеччини не маючи ані техніки, ані необхідної кількості працівників. Це і костянтинівський «Оквін-5», який у себе у місті з браком відремонтував очисні, з наріканнями першу школу, та зі скандалами та кримінальним провадженням головну площу Дружківки.

Але на тендері з будівництва трупного заводу «Оквін» чомусь допустив помилки у документах, і підряд дістався мирноградській фірмі «Донбас Буд Індустрія», яку пов’язують з колишнім мером Покровська а нині народним депутатом Русланом Требушкіним. Директора цієї Антона Вітушинського слідчі обласної прокуратури підозрюють у відмиванні нелегальних доходів під час виконанні тендерів у Покровську.

Але це — тільки початок зашкварів.

Де саме у Костянтинівському районі буде розташовано завод зі спалення трупів тварин, яких звозитимуть з усієї області?? Ані заступник голови Костянтинівської райдержадміністрації, ані працівники відділу економіки достеменно не знають.

Жодних громадських слухань стосовно майбутнього будівництва не проводилося у Новодмитрівській сільраді, на території якої й будуватимуть підприємство.

І зовсім вже дивно, що точної дислокації не змогла назвати навіть голова тендерного комітету замовники будівництва.

Але зараз ми назвемо точне місце розташування. Це — той самий костянтинівський Трикутник Смерті. І місце обране дуже дивно — 50 метрів від автотраси регіонального значення, 300 метрів від досі існуючого ветсанзаводу та стільки ж — від пам’ятного знаку на місці  масових розстрілів місцевих мешканців під час нациської окупації.

«Шумит, дымит завод родной…»

Але будувати завод будуть не тільки хлопці з Мирнограду. Субпідрядником, що має виконати більше половини робіт, є київське підприємство «Грінекс Еко». Ця фірма спеціалізується на реалізації на реалізації сміттєспалювального та переробного обладнання, але й навіть на крематоріях.

І саме «Грінекс» отримав 3 млн на створення проектної документації по костянтинівському заводу. Хіба міг він готувати документацію не під встановлення свого власного обладнання?

А потужності майбутнього заводу, відповідно до експертного звіту, вражаючі.

За зас передбачається спалювати тону біологічних відходів, завод має працювати цілодобово, за рік має знищуватися 8 тис тонн трупів тварин. Як випливає з екологічного звіту, це має вирішити проблему утилізації відходів тваринництва цсієї області.

Що та як будуть спалювати на заводі у реальності, яким насправді може бути вплив на довкілля та на здоров’я мешканців наближених районів — експерти не беруться прогнозувати.

Не зацікавленою у прозорості виявилася і компанія-субпідрядник, що постачатиме обладнання на завод. У порушення закону, «Гринекс-Еко» відмовилася надати сертифікати походження та відповідності на обладнання, яке нібито виготовляє та яке вихваляє у рекламі.

Порушення і маніпуляція… Ось так.

В контексті усього хочемо звернутись до керівника Департаменту екології: «Пане Натрус, чому так непрозоро вирішуються такі важливі теми або це і є ваш звичайний фірмовий стиль»?

  • Twitter
  • Facebook