30.11.2021

Війна та будівництво: Що приховує Юрій Винокуров?

Ремонт від звуки вибухів. Підрядник-фаворит на півмільярда. Зірвані строки та не виконані роботи. Приховування публічної інформації. 

Як саме відновлюють житло поряд з лінією розмежування та чого боїться один з ключових посадовців Донецької ОДА пан Винокуров – відповіді на це і не тільки наша знімальна група шукала у Мар’їнці, Красногорівці та Слов’янську.

За даними Моніторингової місії ООН, внаслідок бойових дій на Сході України постраждали понад 50 000 житлових будинків по обидва боки лінії розмежування. 

Мешканці підконтрольній Україні частини Донеччини можуть розраховувати на грошову компенсацію за втрачене житло. 

Водночас, виділяються значні кошти на відновлення зруйнованого житла. Наразі на підконтрольній частині області відновлено понад 8 тис будинків.

Мар’їнка та Красногорівка. Міста поряд з Донецьком. Вони серед тих, що найбільше постраждали внаслідок військових дій. Тут пошкоджені або взагалі вщент зруйновані десятки багатоповерхівок. 

Замовником капітального ремонту пошкоджених обстрілами будинків займається ДКБ ДонОДА.

Той самий департамент, керівника якого, Юрія Винокурова, судять у Вищому актикорупційному суді за нанесення збитків державі при будівництві бліндажів для військових, які виявлися взагалі не придатними для використання. 

Але. Здається, не тільки навколо стратегічно важливих бліндажів віє корупційним присмаком. Відновлення зруйнованого обстрілами житла у виконанні Департамента капітального будівництва також залишає чимало запитань. А саме:

  • зірвані строки
  • якість робіт
  • неможливість для власників вселитися у вже відремонтоване житло.

Ми відвідали 10 адрес у Мар’їнці та Красногорівці. Усі ці будинки були або серйозно пошкоджені, або частково зруйновані. І усі їх ремонтувала та ремонтує одна й та саме фірма – вельми наближена до пана Винокурова та з вельми неоднозначною репутацією. Але про неї – трохи згодом. Тож чи не стали мешканці прифронтової зони – заручники військових дій – ще й заручниками каламутних схем розподілу бюджетних коштів між ДКБ та його улюбленим підрядником?

Мар’їнка, Заводська, 11. 3-поверховий, 4-під’їзний будинок. Під час обстрілів у 2014-му році було вибито одну з плит, пошкоджено декілька квартир. На капремонт будинку ДКБ уклав 4 договори на понад 1млн 400тис. По факту підряднику оплачено 1млн 332 тис.

Відповідно до тендерної документації, тут мали замінити пошкоджену плиту, капітально відремонтувати 3 квартири, замінити 180 квадратних метрів вікон. Усе це мали зробити до кінця 2019-го року.

Мешканка будинку по Заводській, 11 показує наслідки влучання снаряду в  квартиру. Але її житло не потрапило до переліку на ремонт, тож відновлювати пошкоджене приміщення їй довелося самостійно.

Але. Три інші серйозно пошкоджені квартири підрядник усе-таки ремонтував. Та, за словами місцевих, сама якість ремонту викликала обурення навіть у тодішнього губернатора Павла Жебрівського.

Євдокія Григорівна, мешканка будинку по вул. Заводська, 11 (м. Мар’їнка)

 

Проте улюблений Жебрівським “чарiвний пендель” напевно не спрацював. “Капітально відремонтовані” ще 2017-го року по документам квартири… досі не здані, їх власники не можуть вселитися у своє житло. 

Чому так сталося? У пошуках відповіді ми вирушаємо до ВЦА м.Мар’їнка. 

Олександр Віліток, заступник голови ВЦА м. Мар’їнка

 

Чи то лукавить, чи побоюється пана Винокурова нещодавно призначений заступник керівника Мар’їнської ВЦА. Адже законом “Про енергетичну ефективність будівель” чітко передбачено, що сертифікація енергоефективності будівель після капремонту здійснюється на замовлення та за рахунок замовника. Нагадаємо, замовник капремонту будинку – Департамент капітального будівництва.  

Ну а як проходить відновлення житла у Красногорівці – місті, яке ще більше постраждало від військових дій?

Красногорівка, Центральна,4. Двопідїздна п’ятиповерхівка. За 2млн 420тис тут мали замінити покрівлю, систему каналізації, провести ремонт у під’їздах, капітально відремонтувати одну квартиру, зробити ремонт ще у 12-ти. Завершити роботи планувалося до кінця 2019-го року.

Але у цьому будинку роботи не завершені і сьогодні. Під’їзди не відремонтовані, ремонт квартир не завершено. 

Красногорівка, мікрорайон Сонячний, 5. Найдорожчий ремонт. Великий п’ятиповерховий будинок. Два тендери на 5млн 160тис та 8 млн 840 тис. Передбачено демонтаж та заміну покрівлі, капітальний ремонт 14 квартир, ремонт під’їздів та зовнішніх плит, пошкоджених обстрілами, тощо. На сьогодні підряднику сплачено 5 млн 300 тис.

Андрій, працівник ТОВ “Юг-Сервіс”

 

Аби розвіяти підозри у сумнівних схемах, які Департамент капітального будівництва разом зі своїм улюбленим підрядником може прокручувати під час відновлення багатоповерхівок поряд з самою лінією розмежування, ще влітку ми запросили у пана Винокурова 

проектно-кошторисну документацію, акти виконаних робіт, рахунки фактури, сертифікати відповідності. 

Натомість відповіді від Департаменту, одного з найбільших розпорядників бюджетних коштів області, ми досі не отримали. Не допомогли навіть скарги на ім’я уповноважениго ВР з прав людини та голови Донецької облдержадміністрації.

Тож питання – як саме витрачаються десятки бюджетних мільйонів на відновленні житла, та чи не наживається хтось на війні,- залишаються відкритими.

  • Twitter
  • Facebook